Niazgah نیازگاه
چند قدم تا تعبیر رویای زعفرانی

نرخ طلای سرخ در تابلوی بورس كالا جهانی می شود

نرخ طلای سرخ در تابلوی بورس كالا جهانی می شود

به گزارش نیازگاه یك كارشناس بازار سرمایه درباره معاملات آتی زعفران اظهار داشت: با عنایت به موفقیت معاملات زعفران در بورس كالای ایران، تبدیل تابلوی بورس به یكی از اصلی ترین مراجع قیمت گذاری جهانی زعفران، دور از ذهن نیست و برای تعبیر این رؤیا به واقعیت، فقط چند قدم باقی مانده است.


محمدرضا سرمدی در گفتگو با ایسنا، درباره مزیت های ورود زعفران بعنوان یك كالای كشاورزی استراتژیك به بازار آتی بورس كالا، اظهار نمود: بازار آتی زعفران از پروژه های موفق بورس كالا در حوزه كشاورزی بوده كه در آینده دستاوردهای فزون تری هم نصیب اقتصاد ایران و بخش كشاورزی كشور خواهد نمود.
این كارشناس بازار آتی در ارزیابی دلایل موفقیت بازار آتی زعفران اظهار داشت: بورس كالا در راه اندازی این بازار، به خوبی و هوشمندانه از تجربه های قبلی بهره برد و آزمون وخطای چندانی انجام نداد تا این رخداد مهم به ثمر نشیند.
سرمدی یكی از تصمیم های كارساز در این زمینه را مشاركت دادن كارگزاران اصلی در راه اندازی این بازار دانست و اضافه كرد: این اتفاق سبب شد تا كارگزاران خودشان را برای توسعه و موفقیت این بازار متعهد بدانند و با مشاركت فعال در حوزه آموزش و فرهنگ سازی، نقش تأثیرگذاری در معرفی این بازار داشتند و به این ترتیب، در موفقیت بازار آتی زعفران سهیم شدند.
مزایای ورود محصولات كشاورزی به بازار مشتقه است.
این كارشناس بازار آتی در ادامه به مزیت های ورود محصولات كشاورزی به بازار آتی اشاره نمود و اضافه كرد: قراردادهای آتی كه برای محصولات كشاورزی شكل می گیرد سبب پوشش ریسك تولیدكننده و فروش این محصولات باقیمت واقعی می شود كه به نظر می آید در سال های آینده شاهد رونق بازار مشتقه بورس كالا به وسیله انواع محصولات كشاورزی باشیم.
او با تاكید بر اینكه ورود محصولات كشاورزی به بازار آتی دست واسطه گران را برای پیش خرید مستقیم این كالاها با حداقل قیمت از كشاورزان، كوتاه می كند، اضافه كرد: كشاورزان با فروش تضمینی كالای خود باقیمت واقعی در این بازار منتفع می شوند و انگیزه برای تولید بیشتر در آنها تولید می شود. علاوه بر تولیدكننده، این بازار برای مصرف كننده واقعی، صادركننده و آربیتراژگران هم مزیت های زیادی دارد. صادركنندگان در این بازار می توانند از موقعیت های مختلف بهترین استفاده را ببرند و برای این گروه امكان خرید در هیجان های فروش وجود دارد.
سرمدی با یادآوری استقبال مناسب همه ذی نفعان بازار آتی از معاملات زعفران اظهار داشت: با عنایت به موفقیت بازار آتی زعفران در بورس كالای ایران، پیش بینی تبدیل بازار آتی زعفران به یكی از اصلی ترین مراجع قیمت گذاری جهانی زعفران، دور از ذهن نیست و تبدیل این رؤیا به واقعیت، مشروط به برداشتن چند گام دیگر همچون حمایت مسئولان بخش كشاورزی، ورود عمده فعالان بازار زعفران به این معاملات و تبلیغ و ترویج نرخ های تابلوی بورس در بازار داخلی و بین المللی است.
وی در پاسخ به پرسشی در مورد اینكه به جز زعفران چه محصولاتی با ورود به بازار آتی بورس كالا می توانند در بازاری نظام مند و واقعی قیمت گذاری شده و مورد اقبال قرار بگیرد، اظهار داشت: پسته و خرما گزینه های مناسبی برای ورود به بازار آتی هستند. این محصولات علاوه بر اینكه در ایران جزو كالاهای استراتژیك كشاورزی محسوب می شوند و مزیت های تولید دارند، از جنبه صادراتی هم بازارهای خوبی دارند. بنابراین پیش بینی می شود ورود این دو محصول به بازار آتی بورس كالا هم با اقبال و موفقیت همراه باشد.1397/11/02
15:24:05
5.0 / 5
4795
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی