Niazgah نیازگاه
خسروتاج اعلام كرد

صرافان واسطه معاملات كالاهای گروه ۳ هم شدند

صرافان واسطه معاملات كالاهای گروه ۳ هم شدند

نیازگاه: رییس سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: در این سازمان تصویب گردید كه پروانه صادراتی در سامانه نیما به شكل رقابتی به صرافان فروخته شود و صرافان برای كالاهای گروه سه، ارزهای خریداری شده از صادركنندگان را به واردكنندگان عرضه كنند.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، مجتبی خسرو تاج - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت - و حسین سلاح ورزی - نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران - مبحث صادارت غیر نفتی و نقش آن در تحقق سیاست های پشتیبانی از تولید داخل را بررسی كردند.
خسروتاج در این نشست درباره ضعف بازارسازی و ظرفیت سازی و نقش آن در رونق بازار، اظهار نمود: در ماه های اخیر با انباشت محصول واحدهای تولیدی مواجه بودیم، در صورتی كه باید به این واحدها در فروش محصولات آنها كمك كرد و اهمیت بازاریابی در این مقوله مشخص می گردد و بازاریابی را باید در هر دو سطح خرد و كلان مورد توجه قرار دهند، چراكه به علت نوع كالا، بنگاه ها باید در سطح خرد بازاریابی انجام دهند و این وظیفه دولت نیست.
وی اضافه كرد: گاهی دولت می خواهد یك رشته ای را شاخص و برند كند و برای آن تبلیغات كلان و خاصی انجام دهد.
رئیس كل سازمان توسعه تجارت همینطور در ارتباط با فراهم كردن بستر صادرات برای واحدهای تولیدی كوچك، اظهار داشت: سازمان توسعه تجارت بر این مورد تاكید دارد كه در سفرهای وزرا و در گفت وگوهای دو جانبه فضا برای صادرات بنگاه های كوچك فراهم گردد. مانند سفر اخیر رئیس جمهور به اتریش و سوئیس كه این مورد را پیگیری كردیم.
خسرو تاج به بسته پشتیبانی از بنگاه های كوچك و متوسط اشاره نمود و افزود: در مقوله بازاریابی، ارتباط با واحدهای دانشگاهی و مسائل مورد نیاز این واحدها در بسته حمایتی دیده شده ۱۳۰۰ میلیارد تومان در این رابطه اعتبار در نظر گرفتیم.

افزایش صادرات نیازمند برندهای ماندگار است
سلاح ورزی هم در ادامه این نشست كه در برنامه تلویزیونی "رو در رو" انجام شد، در مورد بازاریابی و ظرفیت سازی بعنوان لزوم صادرات كالای داخل اظهار نمود: ضعف در این مقوله به علت محدودیت های مالی و اطلاعاتی بوده و بازاریابی و بازارسازی در سال های گذشته بخشی بوده كه حتی مشوق های صادراتی را به درستی محقق نكرده و واقعیت این است كه شركت های كوچك برای حضور در نمایشگاه های بین المللی و انجام تبلیغ در آن سوی مرزها نیاز به منابع مالی دارند و با محدودیت مالی و همینطور محدودیت اطلاعاتی مواجهند.
وی در مورد نقش رایزنان بازرگانی و شرح وظایف آنها اظهار نمود: رایزنان در بعضی از كشورهای هدف مستقر هستند و در روسیه، هند و پاكستان تلاش موفقیت آمیزی داشتند. البته رایزن به تنهایی نمی تواند باعث رونق صادرات غیر نفتی كشور شود.
نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران تاكید كرد: افزایش صادارت نیازمند داشتن برندهای ماندگار با محصولات با كیفیت مستمر در بازارهای بین المللی است.
سلاح ورزی به ۴۷ اتاق بازرگانی مشترك با كشورها در اتاق ایران اشاره نمود و اضافه كرد: در روسیه دفتری ایحاد شده و در برنامه داریم كه در پنج نقطه جهان اتاق مشترك بازرگانی تأسیس نماییم.
در ادامه این بحث هم خسروتاج به تخصص رایزن های بازرگانی در كشورهای هدف اشاره نمود و اظهار داشت: رایزن بازرگانی می تواند رقابت در بازار كشور هدف را با اطلاعات مفید به داخل كشور مخابره كند و بنگاه های داخلی با تخصص خود از اطلاعات بازار هدف استفاده كنند. در این میان اتاق های بازرگانی همراه رایزنان بازرگانی دفاتری تأسیس كردند و كشورها هم پذیرفته اند و بر مبنای روابط متقابل مبادرت به تأسیس دفاتر تجاری در كشور ما خواهند كرد.
وی تاكید كرد: رایزن بازرگانی در داخل سفارتخانه ها مستقر هستند و محدودیت هایی دارند، در صورتی كه در اتاق های بازرگانی چنین محدودیت هایی وجود ندارد و بخش خصوصی نگاه هدفمندتری در ارتباط گیری های خود با طرف های خارجی دارد.
خسروتاج در مورد مشكلات بازرگانی كشورهای منطقه و همسایگان كشورمان كه فرصت جذب بازار برای كشور دارند به مثال قطر پرداخت و اظهار نمود: محموله مرغ تازه ایران از طریق هوایی به قطر صادر می گردد و صاردات ما دو برابر شده كه با وجود جمعیت دو میلیونی، بازار خوبی برایمان بوده است.

زیرساخت های حمل و نقل مانعی در راه صادرات
وی افزود: مبحث زنجیره های ارزش جهانی باعث می گردد تازه واردها به سادگی وارد این زنجیره صادراتی در بازار كشورها نشوند و در مشكلی كه روسیه با تركیه داشت مبحث زنجیره ارزش جهانی وجود داشت و رایزن بازرگانی ما در چارچوب شرایط و سفارش شركت های روسیه نمی گنجیدند و برای بازارهای كوچك آمادگی داشتیم اما اگر ساز و كار درستی نداشته باشیم خواسته بازاری چون روسیه با گردش مالی بالا میسر نخواهد شد.
رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: زیرساخت های حمل و نقل و ترانزیت برای توسعه صادارت لازم است و مانعی است كه ظرفیت حمل و نقل بعضی از كالاها همچون محصولات كشاورزی را می كاهد. همینطور مشكلات مبادلات بانكی هم از دیگر مشكلات پیش روی صادرات محصولات ایرانی بوده است.
خسروتاج در مورد افزایش ۲۵ درصدی تعرفه واردات محصولات لبنی و كشاورزی اظهار داشت: با رایزنی كه با مقامات عراقی داشته ایم پاسخ آنها توجه به خودكفایی و توسعه عراق با تاكید بر تولید در داخل عراق بود و اعلام نمودند كه این تعرفه را با همه كشورها دارند و تبعیضی با ایران و سایر كشورها نیست.

شرایط گلخانه ای برای تجارت كشور بوجود آورده ایم
وی در مورد تعرفه ترجیحی توضیح داد: تا كنون در هر مذاكره ای كه داشتیم نگاه ما به پشتیبانی از تولیدكننده داخل بوده و هر كشوری روی محصولات خاص خود تاكید دارد و ما باید این موارد را تولید محصولات داخل هماهنگ كرده و به یك تعادلی برای قراردادهای مفید برای تولید كننده و صادركننده برسانیم و كار حساس و دشواری است.
نائب رییس اتاق بازرگانی ایران در ادامه به مشكلات نرم افزاری در امر صادرات هم پرداخت و اظهار داشت: از ابتدای انقلاب قرارداد ترجیحی با آزاد را در برنامه نگذاشته ایم و از ترس حضور خارجی ها و آسیب دیدن تولیدكنندگان داخل جلوی صادرات را هم گرفته ایم و شرایط گلخانه ای برای تجارت كشور تولید كردیم. اما در مورد لبنیات و صادرات به عراق موفق عمل كردیم اما به علت ضعف دیپلماسی و افزایش تعرفه این بازار صادرات را تا حدود قابل توجهی از دست دادیم در صورتی كه می توانستیم قرار دادهای ترجیحی داشته باشیم.

تك نرخی كردن ارز در زمان نامناسب اجرا شد
سلاح ورزی در بحث ارز و تأثیر آن بر صادرات و موقعیت فعلی بازار ارز اظهار داشت: دولت در سالهای گذشته در مواعدی وعده تك نرخی شدن ارز را اعلام و با وجود شرایط مناسب از این اقدام امتناع كرد و در زمان نامناسب این مورد را اجرا كرد. و باید نرخ ارز توسط مكانیزم بازار تك نرخی شود و با تعادل كه توسط بازار ثانویه به دست آید می توان ارز را تك نرخی كرد كه امیدواریم با دخالت كمتر نرخ ارز به یك رقم برسد، نه بر مبنای دستور دولت كه بدون توجه به بازار صورت گیرد.

پرداخت ارز دولتی به خودرو و موبایل بازار را ملتهب كرد
با انتقاد از ارز دولتی برای كالاهای غیر ضروری اظهار داشت: خودرو، موبایل و كالاهای آرایشی و بهداشتی كه ارز دولتی دریافت نمودند بازار ارز را ملتهب كردند و دولت باید روش حمایتی برای كالاهای اساسی تولید داخل در نظر می گرفت تا مشكل این چنینی به وجود نمی آمد. همینطور پرسش هایی از این دست كه چرا اجاره واردات بدون انتقال ارز را ندادیم، مطرح است.
سلاح ورزی تصریح كرد: در موقعیت اقتصادی كشور از حیث منافع و امنیت ملی دولت با تصمیم های كوتاه مدت اقدام درستی انجام می دهد اما تداوم و استمرار این سیاست ها درست نیست و باید بازار ثانویه را گسترش داد و رانت موجود در بازار ارز فعلی بسیار وسوسه انگیز است و امیدوارم دولت به گسترش صادرات با تصمیم های جدید كمك كن

مگر چقدر ارز در خارج از كشور داریم كه واردات بدون انتقال ارز انجام شود!؟
و اما در ادامه این نشست خسروتاج اظهار نمود: بخشی از مبحث را بر مبنای اختیارات، دولت ورود كرد كه سفارش ها در سامانه نیما انجام می گردد همچون معاملات پتروشیمی ها و بخشی از صنایع سبك كه صادرات آنها باد نرخ توافقی بین صادركننده و وارد كننده صورت خواهد گرفت خارج از این سیستم خواهد بود و اجازه دادیم كه ارز صادراتی قابل واگذاری در سیستم بانكی صورت گیرد و به چرخه اقتصاد كشور بازگردد. گروه سه كالاهای مصرفی با ارز صادراتی قابل واگذاری از جانب صادركنندگان است و ۱۷ میلیارد دلار صادرات در این بخش انجام می گردد.
وی اضافه كرد: پیش بینی شده كه پروانه صادراتی در سامانه نیما به شكل رقابتی به صراف ها به فروش برسد و صراف ها برای كالاهای گروه سه، ارزهای خریداری شده را به واردكنندگان عرضه كنند و این مورد را اخیرا (۱۶ تیرماه) در سازمان توسعه تجارت مصوب كردیم.
خسروتاج در مورد نظام اخیر ارزی بیان كرد: بخشی از تقاضاها به واردات بدون انتقال ارز مربوط بود و ابهامات موجود در این رابطه است كه ارز از سیستم بانكی خارج نمی گردد و مگر چه میزان ارز در خارج از كشور وجود دارد كه واردات بدون انتقال ارز صورت گیرد. البته عوامل اقتصادی و اجتماعی در این رابطه وجود داشت كه اصل اول هر اقتصادی با شبكه بانكی متصور است و در این شیوه ریال به ارز تبدیل می شد.1397/04/19
13:59:38
5.0 / 5
4329
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی