Niazgah نیازگاه
مهر خبر می دهد؛

آغاز كنترل نامحسوس بانكها و صرافی ها، بازرسان دولت در بازار ارز

آغاز كنترل نامحسوس بانكها و صرافی ها، بازرسان دولت در بازار ارز

نیازگاه: دولت می گوید گام به گام در حال شفاف تر كردن بازار ارز است و از هر ابزاری برای تولید این شفافیت حداكثر بهره برداری را می كند؛ از امروز هم بازرسان نامحسوس ریاست جمهوری، بازار را رصد می كنند.


به گزارش نیازگاه به نقل از مهر، طرح دولت با نام یكسان سازی نرخ ارز، درست ۱۳ روز است كه در حال اجرا می باشد. تابحال بانك مركزی یازده دستورالعمل و بخشنامه را صادر كرده و از تك تك آنها انتظار دارد تا در اجرا، شرایط را برای پیشبرد یكسان سازی نرخ ارز به بهترین شكل ممكن فراهم سازند. حال دیگر، هیچ دارنده و متقاضی ارزی، از دید بانك مركزی به دور نمانده و حدودا تكلیف همه مشخص است، هر چند كه اعتراضاتی هم به برخی بخشنامه ها و دستورالعمل ها وجود دارد. دلارهای ۴۲۰۰ تومانی در واردات و صادرات صادركنندگان از شیوه فروش ارزشان ناراضی بودند و واردكنندگان به دنبال دلارهای ۴۲۰۰ تومانی. اما این دو مبحث هم برای آنها تعیین تكلیف شد و روز گذشته، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری در بخشنامه ای دوازده بندی، حدودا آنچه را كه صادركنندگان خواسته بودند، فراهم نمود. همین چند روز پیش بود كه كنفدراسیون صادرات ایران، با ارسال نامه ای ده بندی به معاون اول رئیس جمهور، خواهان تعیین تكلیف برخی ابهامات و موارد غیرشفاف بخشنامه ها و دستورالعمل های ارزی شده بود و حال، ردپای آنها را می توان در همین بخشنامه اخیر معاون اول رئیس جمهور برای ارز صادركنندگان، مشاهده كرد.
در طرف دیگر، برخی واردكنندگان عنوان كرده بودند كه دلارهای ۴۲۰۰ تومانی هنوز به دستشان نرسیده است، موضوعی كه با واكنش سخت ولی الله سیف، رئیس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران مواجه گردید و او به ارائه چند آمار از ال سی های گشایش شده با دلار، یورو و سایر ارزها اقدام نمود. او روز گذشته اعلام نمود كه حجم گشایش های اعتباری انجام شده و تخصیص ها بر اساس دلار ۴۲۰۰ تومانی، حكایت از گشایش ۹ هزار و ۲۱۰ فقره به ارزش ۲ میلیارد و ۳۶۲ میلیون دلار دارد كه از ۲۲ فروردین ماه تا ۲ اردیبهشت انجام شده است؛ ضمن اینكه ۶ هزار و ۸۵ فقره ال سی با ارزهای مختلف تامین اعتبار شده است.
وی به این نكته هم اشاره نمود كه ۵ هزار و ۲۵۰ فقره به ارزش یك میلیارد و ۵۵۰ میلیون یورو ال سی نیز، با ارز یورو تامین اعتبار شده است. اكنون او و هم تیمی هایش در بانك مركزی مدعی هستند كه هیچ وقفه ای در تامین ارز تولید نشده و بانك مركزی كار را به خوبی پیش برده است ضمن اینكه منعی وجود ندارد كه ارز حاصل از صادرات غیرنفتی از جانب تمامی صرافی ها پذیرفته شود و صرافی های بانكها عموما اعلام آمادگی كرده اند كه ارز را بدون هیچ محدودیتی خریداری نموده و در اختیار وارد كنندگان و ثبت سفارش كنندگان قرار دهند.
بازرسان نامحسوس ریاست جمهوری در بازار ارز
در این میان اصرار دولت آن است كه هیچ نرخی فعلا برای دلار به جز ۴۲۰۰ تومانی در بازار نباید به رسمیت شناخته شود و هر ارزی خارج از این نرخ و البته در چارچوب ضوابط و دستورالعمل های اعلام شده باید مبادله شود. بر این اساس اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور می گوید كه همه باید نرخ ۴۲۰۰ تومانی را برای دلار به رسمیت بشناسند و چیزی به غیر از این را همه قاچاق بدانند.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینكه سیاست ارزی دولت، یك سیاست قطعی است، بر این نكته تاكید دارد كه هر كس فكر كند كه دولت از سیاست یكسان سازی نرخ ارز با دلار ۴۲۰۰ تومانی عقب نشینی می كند، سخت در اشتباه است. او به این نكته هم اذعان دارد كه همه قوا و نهادها، پای اجرای این سیاست ها ایستاده اند.
بر این اساس یك مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: بر مبنای اعلام معاون اول رئیس جمهور، مقرر شده تا از روز سه شنبه ۴ اردیبهشت ماه) بازرسان نهاد ریاست جمهوری وارد بازار شده و به دقت فعالیت صرافی ها و بانكها را در تخصیص ارز رصد كنند.
وی می افزاید: دولت مصمم است كه سیاست ارز تك نرخی به درستی اجرایی شود و راه تامین ارز مورد نیاز قاچاقچیان یا فراری دهندگان سرمایه از كشور، سد شود؛ بدین سان دولت می تواند مطمئن باشد كه این طرح به صورت گام به گم و درست پیش خواهد رفت و ارز مورد نیاز قاچاقچیان هم تامین نخواهد شد.
این مقام مسئول می گوید: بازرسان نهاد ریاست جمهوری به صورت ناشناس وارد صرافی ها و بانكها شده و اگر هر فردی ارز را خارج از چارچوب ها و سیاستهای بانك مركزی خرید و فروش كند بطور قطع قاچاقچی محسوب شده و باید تاوان این كار خویش را بدهد؛ ضمن اینكه حتی اگر دارندگان ارز مثل صادركنندگان در سیستمی به غیر از صرافی ها ارز خویش را بفروشند، حتما آنها هم بعنوان قاچاقچی ارز شناخته خواهند شد.
به هر حال باید منتظر ماند و دید كه گزارش های نظارتی از وضعیت عملكرد صرافی ها در بازار ارز و هم بانكها چه شرایطی را برای بازار ارز رقم خواهد زد.

1397/02/04
16:18:13
5.0 / 5
4563
تگهای خبر: بازار , بانك , بانك مركزی , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی