Niazgah نیازگاه

دارندگان ارز بخوانند!

دارندگان ارز بخوانند!

نیازگاه: مهلت داده شده از جانب بانك مركزی برای دریافت ارزهای مازاد بر ۱۰ هزار یوروی در دست افراد، به آخر رسید.به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، التهاب در بازار ارز كه از اواخر سال قبل تا روز ۲۱ فروردین ماه امسال ادامه داشت و قیمت دلار از محدوده ۳۸۰۰ تومان تا حدود ۶۰۰۰ تومان هم رسید تاثیرات منفی را در اقتصاد ایران تولید كرد كه حتی تك نرخی شدن نرخ ارز و تعیین رقم ۴۲۰۰ تومان برای دلار هم نتوانسته به صورت كامل جلوی آنها را بگیرد.

در این بین بانك مركزی نسبت به نگهداری بیش از ۱۰ هزار یورو تا آخر فروردین اخطار داده و اعلام نموده بود كه اگر مازاد بر این به فروش نرسیده و یا سپرده گذاری ارزی نشود، در صورت كشف با دارنده طبق قانون برخورد می گردد. این مهلت به اتمام رسید ولی مشخص نمی باشد مقرر است با چه سازوكاری ارز دارندگان بیش از ۱۰ هزار یورو شناسایی و با آنها برخورد شود.

بر این اساس از فردا (شنبه) همزمان با اول اردیبهشت ماه مهلت تعیین شده بانك مركزی برای واگذاری ارز مازاد بر ۱۰ هزار یور و یا سپرده گذاری آن در بانك ها تمام می شود و اگر دارنده نسبت به این مورد اقدام نكند مرتكب جرم شده است.

سكه از حراج خارج شد

از سوی دیگر افزایش قیمت دلار در اواخر سال قبل یكی از عوامل اصلی گران شدن قیمت سكه معرفی گردید و تاكید بر این بود كه با وجود افزایش قیمت، حباب در حال تخلیه شدن است بطوری كه حتی حباب حدود ۲۵۰ هزار تومانی پیش بینی شده در دوران ركورد شكنی قیمت سكه در انتها سال قبل تا كمتر از ۵۰ هزار تومان تخمین زده شد.

در این بین بی نظمی های اخیر در برگزاری حراج سكه و توقف چند جلسه ای این طرح ظاهرا نشان از تعطیلی حراجی دارد، البته بانك مركزی رسما این توقف را تایید نكرده ولی فعلا هم خبری از برگزاری حراجی های سكه به روال قبل نیست.

بازار سنتی طلا و جواهر در ركود

اتفاقات اخیر منجر گردید تا در هفته گذشته پس از یك مقطع با ثبات، بازار سكه به صورت نسبی دچار نوساناتی شد و تا ۷۰ هزار تومان افزایش قیمت داشت كه برخی توقف پیش فروش سكه را دلیل این اتفاق می دانستند اما محمد كشتی عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر آرای خلاف این نظر را دارد و معتقد می باشد بازار از ثبات نسبی برخورداراست اما بازار سنتی طلا و جواهر در ركورد به سر می برد.
به گفته وی در بازار داخلی از التهابات كاسته شده و قیمت طلا و سكه به یك روال ثابت رسیده همینطور پیش فروش سكه حالت تعادلی در بازار بوجود آورده است و همین تعادل سبب شده كه یك ثبات قیمتی در بازار تولید شود. این در شرایطی است كه بازار سنتی طلا و جواهر هیچگونه درخواست و تقاضای خاصی در آن وجود ندارد و همچنان در حالت ركود قرار دارد و مردم بیشتر میل شان به سمت سرمایه گذاری و خرید سكه و طلا جهت سرمایه گذاری است و بازار طلای اصلی در حالت ركورد قرار دارد. همینطور قیمت سكه از یك میلیون و ۷۹۰ هزار تومان تا یك میلیون و ۸۶۰ هزار تومان در نوسان است.

افزایش ۷۰ هزار تومانی قیمت سكه در هفته گذشته

این شرایط در حالی است كه قیمت سكه در هفته گذشته مجددا با نوساناتی همراه بود به صورتی كه سكه تمام در اواسط هفته حدود ۷۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه نمود. این در حالی بود كه در هفته پیش از آن به دنبال تعدیل نرخ دلار و تعیین قیمت ۴۲۰۰ تومانی برای آن بعنوان ارز تك نرخی، قیمت سكه از حدود دو میلیون تومان با كاهش ۲۰۰ هزار تومانی روبرو شده بود اما مجددا در هفته گذشته شیب صعودی پیدا كرد.

هشدار برای بازار مرغ در ماه رمضان

در پی افزایش نرخ ارز طی ماه های اخیر كه امسال شدت بیشتری گرفته بود، قیمت گوشت مرغ به تدریج رو به افزایش رفت و از حدود كیلویی ۸۰۰۰ تومان هم گذشت. در این بین محمد علی كمالی سروستانی مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی اعلام نمود: با عنایت به افزایش قیمت نهاده های تولید به دنبال نوسانات اخیر نرخ ارز و كاهش جوجه ریزی، برای بازار ماه رمضان با كاهش عرضه و افزایش قیمت مواجه خواهیم شد.

وی در این باره معتقد می باشد با عنایت به شرایط كنونی قیمت هر كیلوگرم گوشت مرغ نباید كمتر از ۸۲۰۰ تومان باشد اما در این میان عده ای واردكننده تنها به فكر سودجویی خود هستند و با وجود آنكه نهاده های تولید مانند ذرت و كنجاله سویا را با ارز مبادله ای حدود ۳۶۳۰ تومانی وارد كرده اند آن را با نرخ ارز آزاد به بازار عرضه نموده اند و سبب گشته است تا مرغداران فشار و زیان سنگینی را متحمل شوند و در این میان مشخص نمی باشد كه دستگاه های نظارتی كجا هستند

سقوط معاملات مسكن در فروردین

در این بین آمار خام معاملات مسكن شهر تهران هم در فروردین ماه ۱۳۹۷ از افت حدود ۴۰ درصدی خرید و فروش نسبت به ماه مشابه سال قبل حكایت دارد به گونه ای كه بر مبنای اطلاعات خام معاملات انجام شده در دفاتر مشاور املاك طی ۲۸ روز ابتدایی فروردین ماه سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۳۳۵۳ مورد خرید و فروش مسكن در شهر تهران انجام شده كه نسبت به همین زمان در سال قبل حدود ۴۰ درصد افت كرده است.

افزایش حقوق بازنشستگان چند درصد شد؟

به گفته علی ربیعی وزیر كار، حقوق بازنشستگان و حداقل بگیران تامین اجتماعی حقوق حداقل بگیران و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در سال ۱۳۹۷ به نسبت سال قبل ۱۹.۵ درصد افزایش خواهد داشت كه برای سایر سطوح مانند سایر سطوح حقوق بگیران و شاغلین، شیوه محاسبات تغییر می كند و كمی به نسبت سال قبل پیچیده تر می شود، از این رو افزایش حقوق دیگر تنها درصد و عدد ثابت نیست و در سال ۱۳۹۷ حقوق برای سایر سطوح با افزایش ۱۰.۱۴ درصدی به علاوه ۲۸۰۸ تومان روزانه در نظر گرفته شده است.

آنطور كه وزیر كار گفته برای بازنشستگان به غیر از حداقل بگیران محاسباتی صورت خواهد گرفت كه این امر نیازمند مصوبه هیات وزیران است و در جلسه هیات وزیران در مورد آن تصمیم گیری خواهد شد.
1397/01/31
21:42:45
5.0 / 5
5079
تگهای خبر: افزایش , بازار , بانك , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی