Niazgah نیازگاه

وعده کاهش مالیات ترامپ فاجعه اقتصادی برای آمریکاست؟

وعده کاهش مالیات ترامپ فاجعه اقتصادی برای آمریکاست؟

نیازگاه: دونالد ترامپ، رییس جمهور سابق آمریکا با وعده کاهش مالیات های جدید در سال آینده می خواهد سرمایه داران وال استریت را جذب نماید.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، این اقدام ترامپ، به علت رقم بالقوه ۴.۶ تریلیون دلاری ناشی از تمدید کاهش مالیات در سال ۲۰۱۷، نگرانی هایی در مورد افزایش بدهی ملی بوجود می آورد و باوجود این پیشبینی، خیلی از جمهوری خواهان معتقدند، کاهش مالیات ها رشد اقتصادی کافی برای جبران هزینه ها را تحریک خواهد نمود.
کاهش مالیات ۲۰۱۷ ترامپ عملی نشد
نتایج تحلیل های مستقل نشان داده است که دستاوردهای اقتصادی وعده داده شده ترامپ با کاهش مالیات ها در سال ۲۰۱۷ محقق نشدند و در صورت تمدید این روش در سال ۲۰۲۵، همان پیش بینی مطرح خواهد شد. بدهی این کشور به علت کاهش مالیات های ناشی از کسری بودجه در دوران ترامپ، بسته های کمکی برای بیماری همه گیر و هزینه های بایدن در طرح های کلیدی مانند انرژی پاک، زیرساخت ها و تولید تراشه افزایش پیدا کرده است.
بدهی عمومی دولت ایالات متحده از ۷۶ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۹۷ درصد تولید ناخالص داخلی در ماه دسامبر افزایش پیدا کرد. بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه داری ایالات متحده از ۲.۴ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۴.۳ درصد در روز پنجشنبه رسید که تقریباً ۲ برابر رقم پیشین است.
همین طور پرداخت سود خالص سالانه از ۲۶۳ میلیارد دلار به حدود ۸۹۰ میلیارد دلار امسال افزوده شد که از بودجه وزارت دفاع پیشی گرفت.
فشار مالی ناشی از بازنشستگی نسل بیبی بومر گسترش یافته است، به صورتی که انتظار می رود تامین اجتماعی نتواند بودجه خودرا برای پرداخت مزایای کامل تا سال ۲۰۳۳ و مدیکر تا سال ۲۰۳۶ تامین کند. مدیکر، برنامه ملی بیمه اجتماعی است که توسط دولت فدرال ایالات متحده آمریکا از ۱۹۶۵ مدیریت شده است و دسترسی بیمه درمانی را برای آمریکایی های بالای ۶۵ سال و افراد جوان تر دارای ناتوانی و نیز افراد دارای مشکل دیالیز تضمین می نماید.
تعدادی از محافظه کاران کاهش برنامه هایی مانند تامین اجتماعی و مدیکر را برای رفع کسری ها پیشنهاد کرده اند، در حالیکه برخی دیگر پیشنهاد کرده اند که معافیت های مالیاتی بایدن بر انرژی پاک یا افزایش تعرفه ها بر کالاهای وارداتی معکوس شود.
بدهی بیش از ۲۰۰ درصد تولید ناخالص داخلی تا سال ۲۰۵۴
دفتر بودجه کنگره تخمین می زند که تمدید کاهش مالیات در سال ۲۰۱۷ می تواند ۴.۶ تریلیون دلار در طول یک دهه هزینه داشته باشد و بطور بالقوه بدهی را تا سال ۲۰۵۴ به بالای ۲۰۰ درصد تولید ناخالص داخلی برساند.
در این گزارش آمده است، در حالیکه موافقان معتقدند کاهش مالیات امکان دارد سرمایه گذاری و رشد را تحریک کند، نتایج تحلیلی نشان داده است که این اثر پویای فرضی تنها قسمتی از درآمد از دست رفته (فقط یک درصد تا ۱۴ درصد) را بازیابی می کند.
دستیابی به تعدیل های بودجه لازم برای جبران از دست دادن درآمد، با عنایت به روند افزایش هزینه ها و کاهش نرخ های مالیاتی واشنگتن از سال ۲۰۰۱، زمانیکه آخرین مازاد ثبت گردید، بی سابقه خواهد بود.
اکونومی گزارش کرد، جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده، بر اهمیت پایداری مالی تاکید کرده و افزایش کسری بودجه را به کاهش مالیات ترامپ نسبت می دهد، با این وجود، ترامپ و سایر جمهوری خواهان استدلال کردند که کاهش مالیات موجب تحریک رشد اقتصادی و افزایش درآمد دولت شده است.
منبع:

1403/03/20
10:12:44
5.0 / 5
75
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , اوراق , بودجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی