Niazgah نیازگاه

قبض میلیونی یا جایزه خودرویی؟

قبض میلیونی یا جایزه خودرویی؟

به گزارش نیازگاه، با شروع فصل گرما موتور دستگاههای سرمایشی که سهم بالایی هم در مصرف برق دارند، روشن شده است، با توجه به ناترازی برق دولت برنامه های تنبیهی و تشویقی را در نظر گرفته که میتوان گفت قبوض میلیونی و جوایز خودرویی در انتظار خانواده های پرمصرف و خوش مصرف است.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، در شروع دولت سیزدهم ناترازی در حدود ۱۴ تا ۱۵ هزار مگاوات بود که این میزان امسال به حدود ۱۰ هزار مگاوات کاسته شده است، برپایه آخرین آمار مرکز ملی راهبری، مصرف برق کشور در ایام اخیر به ۶۸ هزار مگاوات رسیده است که نسبت به روز مشابه سال قبل رشد بی سابقه ۱۰ درصدی را شاهد می باشیم.
در همین راستا دولت چند سالی است که طرح تشویق مشترکان را درنظر گرفته که استقبال خوبی هم از آن شده است، به صورتی که سال قبل ۴۰ درصد مشترکان خانگی با مشارکت در این طرح مشمول پاداش صرفه جویی شدند و حتی از این میان یک سوم از مشترکان قبض مجانی دریافت یا از صنعت برق بستانکار شدند که در قبوض دوره های بعدی آنان اعمال شد.
اما سال جاری وزارت نیرو در نظر دارد به منظور جلب همکاری مشترکان، علاوه بر طرح پاداش صرفه جویی، طرح عرضه جوایز برای مشترکانی که مصرف خویش را کم می کنند را هم اجرا نماید که در واقع، مشترکانی که مصرف برق خویش را کاهش دهند یا قبوض مجانی داشته باشند، می توانند از جوایز نفیس در نظر گرفته شده هم بهره مند شوند. این جوایز به چند دسته جایزه های بزرگ مانند ۳۰۰ دستگاه خودروی اتوماتیک ایرانی مانند دنا، ۲۰۷ و تارا و جوایزی چون وسایل و لوازم برقی خانگی تقسیم بندی می شود که مشترکان می توانند با کسب و جمع آوری امتیاز از محل کاهش مصرف برق، در قرعه کشی این محصولات هم شرکت نمایند.
در واقع همه مشترکان شانس برخورداری از جوایز را به شرط رعایت نکات ساده مصرف صحیح برق دارند. هموطنان می توانند با نصب نرم افزار کاربردی «با انرژی» روی گوشیهای هوشمند خود از روش هایی که برای کاهش مصرف انرژی در نظر گرفته شده است استفاده نمایند و از امتیازهای تعریف شده برخوردار و ضمن حفظ رفاه با کاهش مصرف از این جوایز بهره مند شوند. در این نرم افزار، شبیه سازی طراحی شده که مشترکان می توانند با ثبت وسایل برقی خود، میزان مصرف را به صورت تقریبی تخمین بزنند، مشترکان با کاهش مصرف ۱۰ درصدی می توانند امتیاز دریافت نمایند و با استمرار در کسب امتیاز، شانس خویش را برای دریافت جوایز بیشتر و بزرگتر بالا برند.
در واقع اگر مشترکی تنها ۱۰ درصد از مصرف برق خویش را کم کند، می تواند بدون آنکه رفاه خویش را کم کند، از این جوایز برخوردار شود که این هدف با راهکارهای ساده ای چون تنظیم دمای وسایل سرمایشی روی عدد ۲۴ و یا استفاده از دور کند کولر آبی و یا عدم استفاده از وسایل پرمصرف برقی در ساعات اوج مصرف دست یافتنی است.
در حالیکه مقرر است عده ای با این پویش همراهی کرده و علاوه بر مشارکت در کاهش مصرف برق بعنوان یک سرمایه ملی؛ هزینه های خویش را کاهش داده و در عین حال از جوایز ارزشمند پیشبینی شده در این پویش بهره مند شوند؛ ۲.۵ درصد کل مشترکان برق کشور که بسیار پرمصرف هستند و حدودا چندین برابر الگوی مصرف از برق استفاده می نمایند، باید هوشیار باشند که در صورت عدم تجدیدنظر در نوع مصرف خود، بطور قطع در تابستان با قبض های میلیون تومانی مواجه خواهند شد.
برپایه ماده ۶ قانون مانع زدایی از توسعه صنعت برق، تخصیص یارانه به مصارف بالاتر از الگو ممنوع بوده و تعرفه برق مشترکان خانگی با مصرف بالاتر از الگوی مصوب برای میزان مصارف کمتر از الگو، مازاد بر الگو تا ۱.۵ برابر، مازاد بر الگو تا ۲.۵ برابر و میزان مصارف بیشتر از ۲.۵ برابر به ترتیب با ضرایب ۰.۵، ۱.۵، ۲.۵ و ۵ برابر هزینه تأمین برق محاسبه و دریافت می شود.
نقش وسایل سرمایشی در میزان مصرف برق بسیار پررنگ است به صورتی که برای مناطق عادی کولر آبی بعنوان الگو در نظر گرفته شده است که با استفاده از آن مصرف برق مشترکان از ۳۰۰ کیلووات تجاوز نخواهد کرد. در این صورت هزینه برق مصرفی مشترکان حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان خواهد بود اما اگر همین مشترک از یک کولرگازی استفاده نماید، باید منتظر قبضی در حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان و اگر از دو کولر گازی استفاده نماید، قبض برقی به میزان ۲ میلیون تومان دریافت خواهد نمود.
اما چطور میتوان مصرف برق را در منزل کاهش داد؟
گرایش به استفاده از کولرهای گازی، اسپلیت و داکت اسپلیت ها حتی در مناطق معتدل کشور در سالهای اخیر رو به فزونی است، این در شرایطی است که کولرهای آبی به لحاظ تولید رطوبت و خنکای مطبوع، صرفه اقتصادی و مصرف متعارف تر انرژی، همچنان بهترین گزینه برای مناطق عادی کشور به شمار می روند، مناطق معتدلی که بیشتر از ۸۰ درصد مساحت کشور را در بر می گیرد.
حال چطور می توان بیشترین بهره وری را از کولرهای آبی در عین مصرف مطلوب و توام با تشکیل رفاه و آسایش داشت؟ سرویس منظم و دوره ای کولر، شست وشو و تعویض بموقع پوشال های آن، علاوه بر کاهش مصرف انرژی، سبب افزایش طول عمر دستگاه شده و از نظر اقتصادی هم به صرفه است.
در عین حال مهم ترین نکته در رابطه با کولرهای آبی که مصرف برق آنرا تا بیشتر از ۵۰ درصد کم کرده و به همان نسبت رقم قبض ما را هم می کاهد، استفاده از "دور کند" است. شاید فکر کنید که این کار در ایام خیلی گرم شدنی نیست، اما هر مشکل چاره ای دارد. کافی است یک سایه بان روی کولر نصب نماییم و ضمن عایق بندی مناسب کانال ها، از بسته بودن درها و پنجره ها مطمئن شویم تا از ورود هوای گرم به داخل منزل و اتلاف هوای خنک جلوگیری شود.
در هنگام خرید کولرآبی به برچسب مصرف انرژی دقت کنیم و کولر را با عنایت به برچسب انرژی، مشخصات فنی و متناسب با نوع نیاز خریداری نماییم، استفاده هم زمان از چند وسیله گرمازا مانند اجاق، سماور، لامپ هایی که گرمای زیادی تولید می کنند، باعث بالا رفتن دمای خانه شده و احتیاج به استفاده از کولر را زیاد می کند.
این در شرایطی است که در مناطق گرمسیر و شرجی کشور که دما و رطوبت بالاست، با عنایت به الگوی مصرف برق ویژه این مناطق که در ماه های گرم به ۳۰۰۰ کیلووات ساعت هم می رسد، استفاده از کولرهای گازی توجیه پذیر است. البته بسیاری می پرسند دمای آسایش کولرگازی چه دمایی است که هم خنکی لازم حاصل شود و همینطور کمترین افزایش قبض برق را داشته باشیم.
کارشناسان انرژی دمای آسایش را برای کولرهای گازی ۲۴ تا ۲۶ درجه می دانند، به اعتقاد آنها سرویس بموقع کندانسور کولرگازی و شست و شوی مداوم فیلترها و شبکه داخل کولر باعث صرفه جویی ۱۰ تا ۱۵ درصدی برق می شود. درزگیر مناسب اطراف کولر، قرار نگرفتن در معرض تابش مستقیم خورشید هم تاثیر زیادی در کاهش مصرف انرژی دارد. خاموش کردن یک کولرگازی در منزل باعث کاهش ۳۰ درصدی مصرف برق خانوار می شود.
یخچال و فریزر همچون لوازم برقی است که باید به صورت دائم به پریز برق متصل باشد و قطع برق آن حتی برای چند ساعت می تواند سبب فاسد شدن مواد غذایی شود، تنظیم درجه ترموستات یخچال بین ۳ تا ۵ درجه اقدامی است که سبب صرفه جویی برق می شود. همینطور فریزر که مواد غذایی در آن مدت زمان زیادی نگه داشته می شود، از وسایل پرمصرف انرژی است که با راهکار ساده تنظیم درجه ترموستات بین ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتی گراد زیر صفر میتوان مصرف انرژی را در این وسیله هم پایین آورد.
باز و بسته کردن مکرر در یخچال و فریزر باعث افزایش ۱۰ کیلووات ساعت مصرف برق و افزایش هزینه برق مصرفی می شود، ضمن اینکه سبب هدر رفت سرما هم خواهد شد. خراب بودن لاستیک در یخچال و فریزر باعث افزایش ۲۰ درصدی انرژی مصرفی و هزینه برق خانواده می شود، ازاین رو ضروری است نوارهای دور یخچال را مرتب کنترل کرده و در صورت کوچک ترین نشت هوا، نسبت به تعویض آنها اقدام نمود.
از کنار هم چیدن و چسباندن ظروف و مواد غذایی در داخل یخچال و فریزر خودداری کنید، چونکه این کار گردش هوا را در این وسایل مبتلا به اختلال کرده و سبب افزایش مصرف برق می شود، از قرار دادن ظروف غذای گرم در یخچال خودداری کنید. برفک یخچال را به صورت مرتب تمیز کنید، چونکه بار ضخامت برفک به میزان ۵ میلی متر، مصرف انرژی را بالا می برد.
به منظور تهویه هوا در اطراف یخچال و فریزر تلاش کنید که فاصله مناسب (۱۰ سانتی متری) از دیوارها حفظ شود که این کار باعث کاهش مصرف برق به میزان ۵ کیلووات ساعت در یک ماه می شود.
شاید قبل از هر اقدامی توجه به برچسب انرژی در انتخاب یخچال و فریزر دقت در استاندارد و موارد ایمنی و مصرف انرژی است و بهینه ترین حالت انتخاب یخچال و فریزر با شاخص A و +A ضروری می باشد، برخی از خانواده ها با خرید یخچال و فریزر جدید، بازهم از مدل قدیمی آن استفاده می نمایند. غافل از اینکه یخچال های قدیمی بسیار پرمصرف هستند و سبب ۲ برابر شدن مصرف برق خانواده می شود.
لامپ ها را فراموش نکنید
خاموش کردن لامپ های اضافی یا به عبارتی لامپ اضافی خاموش، شاید این مطلب خیلی تکراری باشد ولی گفتن اینکه همیشه لوازم برقی غیر ضروری را خاموش و از پریز برق جدا کنید خالی از لطف نیست. استفاده از لامپ های با بهره نوری بالا یعنی استفاده از لامپ های که دارای شار نوری زیاد و توان مصرفی کمتری دارند مانند لامپ های ال ای دی.
همیشه کالاها و لوازم برقی دارای نشان استاندارد و برچسب انرژی هستند را خریداری و تلاش کنید از وسایلی استفاده کنید که مصرف انرژی آنها در پایین ترین سطح و بهره وری آنها در بالاترین سطح باشد. این وضعیت در برچسب انرژی نشان داده شده است.
اگر کنتور برق منزل شما دیجیتال و سه تعرفه ای است از لوازم پر مصرف مانند اتو، ماشین لباسشویی، ماشین ظرف شویی، بخار شور، آون و تستر و … در ساعات اوج مصرف یا همان “پیک” استفاده نکنید بهترین زمان استفاده از آنها در ساعات کم باری یا میان باری است. استفاده از لوازم برقی در زمان کم باری باعث اعمال تخفیف در قبض برق می شود.
اگر از لوازم صوتی و تصویری استفاده نمی کنید آنها را در حالت استندبای (آماده به کار) قرار ندهید و برق آنها را کلاً قطع کنید. لوازم صوتی و تصویری و همه تجهیزاتی که در حالت استندبای قرار دارند درحال مصرف برق هستند، هرچند میزان مصرف در حالت استندبای کم است ولی همین میزان کم در زمان طولانی باعث افزایش هزینه برق مصرفی خواهند شد. ناگفته نماند که نوسانات احتمالی برق باعث صدمه به لوازم برقی در حالت استندبای هم خواهد شد.
مشترکان می توانند با نصب اپلیکیشین "برق من" از میزان مصرف خود و مشاهده تعرفه برق منطقه خودشان آگاه شوند، همینطور نسبت به مدیریت مصارف خود اقدام و از سایر خدماتی که در این برنامه گنجانده شده است، استفاده نمایند.1403/03/15
12:38:33
5.0 / 5
109
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی