Niazgah نیازگاه

تردید اروپا برای مقابله با واردات محصولات خورشیدی چین

تردید اروپا برای مقابله با واردات محصولات خورشیدی چین

نیازگاه: واردات پنل های خورشیدی ارزان چینی در عین اینکه به رشد تاسیسات انرژی خورشیدی اروپا کمک کرده اما به معدود تولیدکنندگان خورشیدی این منطقه، ضربه زده است.به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، عبور اروپا به سمت انرژی پاک، در وضعیت دشواری گرفتار شده و دولت ها و صنعت بر سر نحوه واکنش به این وضعیت، اختلاف نظر دارند.

اروپا سال پررونقی برای انرژی سبز داشت. کشورهای اتحادیه اروپا، در نصب ظرفیت خورشیدی رکورد زدند و سطح تاسیسات نصب شده، در مقایسه با سال ۲۰۲۲، بیش از ۴۰ درصد افزایش پیدا کرد. آمار آژانس بین المللی انرژی نشان داد بخش عمده و در بعضی از موارد تا ۹۵ درصد از پنل ها و قطعات خورشیدی، از چین وارد شد.

اما رونق انرژی سبز به معدود تولیدکنندگان پنل خورشیدی اروپا کمکی نکرده و واردات ارزان تر و مازاد عرضه، به آنها ضربه زده است. اعلامیه های تعطیلی تولید، روی هم تلنبار می شود و صنعت تولیدکنندگان خورشیدی هشدار داده است نیمی از ظرفیتش ممکنست ظرف مدت چند هفته تعطیل شود مگر اینکه دولت ها پا پیش گذاشته و اقدامی انجام دهند.

سیاستگذاران تلاش می کنند به این وضعیت واکنش نشان دهند اما بر سر نحوه پاسخگویی، اختلاف نظر دارند.

رابرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان در نوامبر، به کمیسیون اروپا نامه نوشت و درباره ی محدودیت های تجاری اعمال شده برای واردات خورشیدی چین، ابراز نگرانی کرد. هابک هشدار داد محدود شدن واردات چینی ممکنست توسعه سریع انرژی سبز اروپا را سرکوب کرده و ۹۰ درصد از بازار فوتوولتائیک خورشیدی را گران تر کند. این اقدام ریسک ورشکستگی شرکت های اتحادیه اروپا که پنل های خورشیدی را با بهره گیری از قطعات وارداتی، مونتاژ و نصب می کنند را بیشتر می کند.

برنامه حمایتی آلمان برای این بخش به سبب بحران بودجه دولت، به مشکل برخورده است. در بین کشورهای دیگر، اسپانیا، اعمال تعرفه برای واردات مواد پنل های خورشیدی را منتفی نکرده است. هلند می خواهد واردات فوتوولتائیک خورشیدی را مشمول مالیات مرزی کربن اتحادیه اروپا قرار دهد. ایتالیا هفته گذشته ۹۰ میلیون یورو (۹۷ میلیون دلار) سرمایه گذاری در یک کارخانه فوتوولتائیک خورشیدی در سیسیلی را اعلام نمود.

بر اساس گزارش رویترز، خود این صنعت هم درباره ی راه حل، اختلاف نظر دارد. تولیدکنندگان خورشیدی از دولت ها خواسته اند با خرید مازاد اضافی ماژول های خورشیدی و کاستن از مازاد عرضه، قدم جلو بگذارند و اگر نمی توانند این کار را سریعا انجام دهند، به فکر موانع تجاری باشند. اما صنعت انرژی سبز با محدودیت های وارداتی مخالف است.

منبع:

1402/11/19
13:57:51
5.0 / 5
191
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بازار , بودجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی