Niazgah نیازگاه

درمان دردهای مفصلی با روش کششی دستگاه ریکاوری

درمان دردهای مفصلی با روش کششی دستگاه ریکاوری

نیازگاه: به گزارش نیازگاه، تعدادی از پژوهشگران کشور دستگاهی برای ریکاوری دردهای کمر و زانو به تولید رساندند که کارآزمایی های بالینی آن حکایت از اثربخشی این روش در درمان بیماران داشته است.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، دستگاه ریکاوری زانو و کمر از دستاوردهای جدید محققان کشور در صنعت پزشکی، ورزشی و توانبخشی است که با کاهش تنش های عضلانی با تسهیل کردن جریان خون رسانی به اندام حیاتی، تأثیر مستقیم بر بهبود وضعیت اندام صدمه دیده دارد. این بهبود از راه هایپوکسی و ایسکمی بافت های پایین تنه و میان تنه صورت می گیرد.
در این دستگاه بدن شخص در حالت شناور قرار می گیرد و این امر سبب کاهش فشار از روی ستون مهره ها شده، ضمن آنکه به تغذیه سلولی بافت های صدمه دیده کمک می نماید.
این دستگاه به صورت الکترومکانیکی طراحی و ساخته شده و اثربخشی آن از راه اجرای کارآزمایی های بالینی افراد در سنین ۱۵ تا ۸۵ سال اجرایی شده و اثرات قابل توجهی بر بهبود درمان آنها داشته است.
رؤیا توکلی از محققان این طرح در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه این طرح از جانب تیم تحقیقاتی به سرپرستی علی پرویزی اجرایی شده است، اظهار داشت: این تیم بر مبنای روش ابداعی، دستگاهی را به نام "ریکاوری کمر و زانو" ارائه کردند که هم اکنون به ثبت پتنت ایران و به ثبت پتنت امریکا رسیده است.
وی تصریح کرد: از آنجاییکه روش درمانی با این روش بر روی هورمون و سیستم اعصاب اثرگذار است، باعث می شود دردهای مفصلی و عضلانی که افراد در نقاط مختلف بدن دارند، با استفاده از این روش درمان گردد.
توکلی این دردهای مفصلی را شامل فتق دیسک، سرخوردگی مهره، تنگی کانال نخاعی و همینطور صدمه های ربات صلیبی و درد در کمربند شانه ای دانست و تصریح کرد: بهبود و درمان با این دستگاه در خلال یک جلسه محقق نخواهد شد، بلکه همانند فرایند فیزیوتراپی در مدت چندین جلسه به تدریج ایجاد می شود.
این محقق با اشاره به اینکه تابحال این دستگاه بر روی ۱۹۳۵ بیمار تست شده است، اظهار داشت: این افراد از میان افرادی بوده اند که بنا به دلایلی به انجام عمل جراحی بر روی مفصل خود تمایلی نداشتند و یا جراحی موافقیت آمیزی نداشته اند. خوشبختانه نتایج موفقیت آمیزی برای درمان دردهای این افراد به دست آمده است.
وی تصریح کرد: در کنار کاردرمانی با این دستگاه برای بیماران، به آنها تمرین هایی تجویز می شود که نیاز است این تمرینات را به صورت منظم در منزل اجرایی کنند.
توکلی با اشاره به اینکه این دستگاه موفق به کسب مدال نقره ۲۰۲۲ مسابقات ابداعات و اختراعات ژنو شده است، اضافه کرد: این دستگاه به دستگاه "کشش" مشهور است و مکانیزم عملکردی آن بر مبنای کشش است، ولی در کنار آن ۳۶ برنامه برای آن طراحی شده است که بر مبنای نوع آسیب، انتخاب می شود.
به نقل از ایشان، روش درمانی این دستگاه از راه کشش است که در دو جهت مختلف عمودی و افقی برنامه ریزی شده است.


این محقق افزود: نمونه های موجود در بازار تنها در سطح کشش افقی کار می کنند و روش کشش آنها تهاجمی است، ولی دستگاه ساخته شده توسط تیم ما دارای یک روش غیر تهاجمی است و روش اعمال شده بر بیماران بگونه ای است که به تدریج بدن آنها آغاز به بافت سازی و ترمیم نقاط صدمه دیده از راه دریافت اکسیژن، می کند.
توکلی عنوان این شیوه را "ایسکمی" خواند و اظهار داشت: ایسکمی، روشی در ورزش است که طی آن خون رسانی به بافت قطع می شود و زمانیکه جریان خون همراه با اکسیژن باردیگر به بافت می رسد، آغاز به تغذیه بافت های صدمه دیده می کند.
وی با تکیه بر این که این دستگاه دارای کد اخلاق از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، تصریح کرد: آزمون های تکنیکی و فنی آن در لابراتوار درحال اجرایی سازی است و تحقیقات علمی آن هم در دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مرحله کارآزمایی های بالینی است.1402/03/09
10:40:09
5.0 / 5
262
تگهای خبر: آموزش , بازار , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی