Niazgah نیازگاه
معاون وزیر جهاد كشاورزی:

خودکفایی در تولید گندم دنبال می شود

خودکفایی در تولید گندم دنبال می شود

نیازگاه: به گزارش نیازگاه، فارس معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر این که چون نان قُوت غالب مردم محسوب می شود، گندم محصول اساسی کشور است، اظهار داشت: بنا بر این مسئولین اول نظام بدنبال این هستند که بتوانیم نان مورد نیاز  را در داخل کشور تولید نماییم و محتاج بیگانگان نباشیم.


علیرضا مهاجر پنجشنبه ۱۷ فروردین در حاشیه بازدید از مزارع استان فارس با یادآوری این که در امتداد تامین گندم مورد نیاز کشور، سطح ابلاغی برای کاشت گندم حدود چهار میلیون هکتار دیم و دو میلیون هکتار آبی بود، افزود: خوشبختانه از ۶ میلیون هکتار سطح ابلاغی حدود پنج میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار شامل یک میلیون و ۹۵۴ هزار هکتار گندم آبی و سه میلیون و ۹۵۰ هزار هکتار هم گندم دیم کشت شده است.
مهاجر به طرح های در دست اقدام با هدف افزایش تولید گندم نیز اشاره و افزود: با کمک ستاد اجرائی فرمان حضرت امام (ره) طرحی به عنوان جهش تولید در دیمزارها داریم که هدف از طرح این است که بتوانیم به دیمکاران که کشاورزان نسبتا کم درآمدی هستند کمک نماییم تا میزان عملکرد در واحد سطح را بالا برند.
معاون امور زراعت وزیر کشاورزی اظهار داشت: در قالب این طرح با هدف افزایش تولید و درآمد کشاورزان آخرین یافته های تحقیقاتی کشور و دنیا به دیمکاران انتقال داده می شود.
مهاجر با اعلان اینکه کشت قراردادی گندم از دیگر مواردی است که با هدف افزایش تولید این محصول در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد، بیان کرد: امسال بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار اراضی غلات بصورت قراردادی کشت شده است.
این مقام مسئول اضافه کرد: در قالب این طرح با هدف این که از تغذیه بهینه برای مزارع دیم و آبی استفاده شود، در زمان کاشت نهاده ها در اختیار کشاورزان قرار می گیرد و بهای آن در آخر برداشت دریافت می شود.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با تأکید بر این که اجرای الگوی کشت با هدف افزایش تولید محصولات اساسی از دیگر طرح های دردست اجرای این وزارتخانه است، اظهار داشت: امیدواریم با کمک همه ارکان های نظام تولید را در الگوی کشت بهینه نماییم و از کشت گیاهانی که مورد نیاز نیست پرهیز نماییم که این مستلزم اختصاص اعتبارات لازم به سازمان های جهاد کشاورزی و فراهم نمودن شرایط لازم برای کشاورزان است.
مهاجر با اعلان اینکه از دهم فروردین ماه برداشت گندم بصورت رسمی شروع شده است، افزود: امیدواریم که تا اوایل مرداد ماه این برداشت ادامه پیدا کند و پیش بینی می شود تولید سال جاری بیش از سال قبل باشد.
این مقام مسئول با اشاره به این که هدف از سفر به استان فارس بررسی طرح های اجرا شده دراین زمینه بود، اظهار داشت: مزارع بسیار عالی بود البته نکات قابل پیگیری مثل متقاعد کردن کشاورزان در استفاده از کود به اندازه، متنوع و همین طور سمپاشی مقابل بیماریهای گندم نیز وجود دارد.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این که استان فارس یکی از استانهای برخوردارست که در گذشته نخستین تولیدکننده گندم کشور بود، اضافه کرد: بدنبال این هستیم که استان فارس را به همان جایگاه اول در کشور برگردانیم که مستلزم این است که کشاورزان را متقاعد نماییم تغذیه، آبیاری، سمپاشی مقابل بیماریها را انجام دهند.
مهاجر همین طور اشاره کرد که مصرف کودهای ازته به تنهایی با وجود این که ظاهر گیاه خیلی خوب، سبز و بلند می شود، موجب می شود عملکردها کاهش پیدا کند.
او با اعلان اینکه در وضعیت مذکور کاهش عملکرد مزارع تا زمان برداشت قابل تشخیص نیست، اظهار داشت: از کشاورزان در استان فارس درخواست می شود که به دستورالعمل هایی که توسط سازمان جهاد کشاورزی و مراکز جهاد کشاورزی در این خصوص به کشاورزان اعلام می شود، توجه نمایند.
مهاجر با اشاره به این که یکی از کارهای خوبی که خوشبختانه با وجود تورم بالایی که در کشور داشتیم صورت گرفت این بود که قیمت نهاده ها متعادل باشد، اضافه کرد: مجلس کمک کردند تا بتوانیم همچنان کودهای پتاسه، فسفاته و ازته را بصورت یارانه ای به گندمکاران و کشاورزان غلاتکار اختصاص بدهیم.
بگفته معاون امور زراعت وزارت جهادکشاورزی؛ اهتمام دولت و مجلس به این امر نشان میدهد که دولت مراقب تولید است و سعی شده قیمت نهاده ها متعادل شود.
او با یادآوری این که به طور معمول وقتی که بارندگی زیاد باشد و درجه حرارت هم افزوده شود بصورت طبیعی در غلات خصوصاً گندم بیماریها ظهور می یابند، افزود: به طور معمول بیماریها را کشاورزان کمتر مشاهده می کنند یا این که زمانی متوجه می شوند که امکان مبارزه را از دست داده اند.
معاون وزارت جهادکشاورزی با اشاره به این که عدم مبارزه با بیماریهای غلات منجر به افت شدید محصول می شود، اشاره کرد: کشاورزان باید باتوجه به شرایط آب و هوایی در زمان مناسب به کارشناسان مراجعه کنند و در زمانی که اعلام نمودند در یک یا دو مرحله مبادرت به سمپاشی کنند.
علیرضا مهاجر با اعلان اینکه متاسفانه در بسیاری از این مناطق کشاورزان از سمپاشی و استفاده از قارچ کش های مناسب غفلت کرده اند که نتیجه اش کاهش محصول در آخر فصل برداشت می شود، اضافه کرد: امسال بارندگی ها موجب شد که ما مناطق سرسبز و خوبی داشته باشیم بدین جهت مبارزه با آفات و بیماریها و علف های هرز باید مورد توجه باشد.
منبع:

1402/01/17
17:18:33
5.0 / 5
359
تگهای خبر: افزایش , تولید , دولت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی