Niazgah نیازگاه
در گفت وگو با نیازگاه مطرح شد

اقدامات موثر در کاهش نرخ تورم

اقدامات موثر در کاهش نرخ تورم

نیازگاه: به گزارش نیازگاه، یک کارشناس اقتصادی کمک به بخش تولید را با اهمیت ترین اقدام در کاهش نرخ تورم دانست و اظهار داشت: برای آنکه تورم کاهش پیدا کند باید شرایط ثبات اقتصادی برای تامین نیازهای مردم برقرار شود.حمید حاج اسماعیلی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به نامگذاری شعار سال اظهار داشت: هم اکنون تورم معضل اصلی اقتصاد کشور است و تا این مساله تنزل پیدا نکند امکان این که شرایط ثبات اقتصادی در کشور را برای تامین نیازهای مردم فراهم نمود، مشکل خواهد بود.

تاثیر مدیریت بودجه سالیانه در کنترل تورم

این کارشناس اقتصادی یکی از اقداماتی که بصورت برنامه ریزی کوتاه مدت برای کنترل تورم در پیش گرفته می شود را مدیریت بودجه سالیانه ذکر کرد و اظهار داشت: متاسفانه چند سالی است که با کسری بودجه مواجه هستیم و سال قبل هم در لایحه بودجه دولت این مساله را شاهد بودیم در صورتیکه بودجه باید فاقد کسری باشد تا دولت بتواند برای کنترل تورم قدمهای اساسی بردارد. حاج اسماعیلی اشاره کرد: برای امسال به جز درآمدهای مالیاتی و درآمد مختصری که نسبت به درآمدهای نفتی کمتر است، محلی برای منابع هزینه ای کشور نداریم و همچنان روی توزیع اوراق و گرفتن شرایط اعتباری از بانک مرکزی و بانکها حساب ویژه باز کردیم.

تثبیت نرخها مولفه اثرگذار در کاهش تورم

وی مساله دوم در بحث تورم را تثبیت قیمتها دانست و اظهار داشت: کمترین افزایش در قیمت تعرفه ها ۲۵ درصد بود که پیش از پایان سال صورت گرفت. عده زیادی از بخش های مختلف صنفی خواهان تغییر قیمتها پیش از پایان سال بودند که همچون این بخش ها گوشت بود با وجود آنکه دولت اقداماتی را برای واردات گوشت انجام داد. این کارشناس اقتصادی با اعلان اینکه باید برنامه مشخصی برای کنترل قیمتها و پیاده سازی و شرایطی فراهم گردد که امکان افزایش قیمتها وجود نداشته باشد، اشاره کرد: دولت لازم است یارانه بپردازد و ارز مورد نیاز را برای آنها اختصاص بدهد و پیش از قیمت تمام شده کالایی که به مردم عرضه می شود شرایط را برای مساعدت با تولید فراهم آورد.

حاج اسماعیلی اشاره کرد: یکی از مسایل عمده و اثرگذار بر کنترل تورم و قیمتها، نوسانات ارزی است و باوجود آنکه دولت اقدامات زیادی برای مقابله با نوسان نرخ ارز صورت داده، باید برای مدیریت تورم با برنامه پیش رفت و این برنامه را در فاصله تعطیلات عید که کارهای اقتصادی کمتر دیده می شود اعلام و سیاست گذاری ها را برمبنای آن تعریف کرد.

کاهش نرخ تورم با پشتیبانی از بخش تولید

این کارشناس اقتصادی در آخر کمک به بخش تولید را با اهمیت ترین اقدام موثر در کاهش نرخ تورم دانست و اضافه کرد: اگر مستقیما به تولید کمک نماییم آثار آنرا هم رشد و توسعه تولید و هم هزینه تمام شده کالای عرضه شده به مردم خواهیم دید. در صورتیکه محوریت برنامه کنترل تورم نباشد نمی توانیم تحقق شعار سال را شاهد باشیم درعین حال این مساله تکلیف دولت برای اداره کشور است و باید بتواند در بخش مهار تورم اقدام اساسی انجام بدهد و برنامه ای مدون و مشخص را پیاده سازی و بازخورد آنرا هر از گاهی در یک مقطع زمانی رصد و ارزیابی کند.

منبع:

1402/01/08
18:39:46
5.0 / 5
209
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , اوراق , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی