Niazgah نیازگاه
رییس سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن استان:

تصمیم گیری ملی برای استانی با ظرفیت های خوزستان صدمه زننده است

تصمیم گیری ملی برای استانی با ظرفیت های خوزستان صدمه زننده است

نیازگاه: به گزارش نیازگاه، خوزستان رئیس سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن استان خوزستان اظهار داشت: تصمیم گیری ملی برای استانی با ظرفیت های عظیم صنعتی خوزستان صدمه زننده است.نادر زاهدی نیا در نشست هم اندیشی هیات اندیشه ورز سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن خوزستان که امروز، 14 دیماه در اهواز برگزار شد ضمن اشاره به این که خوزستان استان صنعتی و قطب اقتصادی کشور است، اظهار نمود: با وجود فراوانی منابع در استان خوزستان، برخورداری از رتبه دوم بیکاری در سطح کشور قابل توجیه نیست. این در شرایطی است که با مدیریت و تعامل این معضل قابل حل و یا کاهش بوده است.

وی افزود: خوزستان در قیاس با سایر استانهای سطح کشور از صنایع بسیاری مانند نفت، گاز، فولاد، حفاری، سدسازی، آب و برق و... برخوردار می باشد و از این حیث با هیچ استانی به لحاظ منابع و ثروت قابل مقایسه نیست. در این حوزه آنچه که مشخص است، عدم بهره گیری از وجود چنین ظرفیت هایی در سایر حوزه ها بخصوص اشتغالزایی و محرومیت زدایی بوده است.

رییس سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن خوزستان اظهار داشت: باوجود وجود این حجم از منابع و صنایع در استان اما تابحال هیچ وقت سازوکار مطلوب برای مدیریت آن وجود نداشته است و معمولاً در سطوح ملی تصمیم گیری صورت می گرفت و متاسفانه در بحث تولید و اشتغال بهره لازم برده نشده است.

زاهدی نیا با اشاره به اینکه تصمیم گیری ملی برای استانی با ظرفیت های عظیم صنعتی خوزستان صدمه زننده است، اظهار نمود: مردم در استان شاهد ثروت و منابع هستند و ازاین رو وجود بیکاری و مشکلات معیشتی را نمی توانند بپذیرند.

وی با اشاره به اینکه صنایع در استان خوزستان باید از ظرفیت و توانمندی های یکدیگر بهره ببرند، اظهار داشت: نخستین یادواره شهدای صنعت به صورت ملی و در خوزستان برگزار گردید. در این یادواره همه مسؤلان صنایع استان اذعان داشتند که هیچ وقت صنایع استان به صورت مشترک و متمرکز اقدامی ترتیب نداده بودند. ازاین رو شاید برقراری ارتباط و نشست و تعامل میان صنایع در استان حلقه مفقوده صنایع باشد.

زاهدی نیا افزود: صنایع در تولید قطعات و نیازهای یکدیگر ابتدا باید به یکدیگر رجوع کنند و سپس در صورتیکه امکان و توان تولید و تأمین آن وجود نداشت، به خارج از استان و یا کشور توجه نمایند. این مهم بدون تردید در رونق اقتصاد و ایجاد اشتغال خانواده های خوزستانی موثر است.

وی اظهار نمود: اتاق بازرگانی اهواز هم دیگر ظرفیتی است که در توسعه اقتصادی صنایع و ایجاد اشتغال می تواند موثر باشد. بعنوان مثال صنایع نباید صرفاً به فروش محصولات خود در استان و یا برون استان بسنده کنند. صادرات به کشورهای همجوار و بخصوص عراق باید مورد توجه ویژه قرار گیرد که از راه اتاق بازرگانی میسر است.

زاهدی نیا با اشاره به اینکه یکی دیگر از مهم ترین ظرفیت های خوزستان مناطق مرزی است، اظهار داشت: باوجود وجود همه منابع موجود در خوزستان و وجود مناطق و بازارچه های مرزی و اتاق بازرگانی فعال اما کمترین ارتباط میان صنایع و اتاق بازرگانی وجود دارد و نکته قابل تامل اینست که در کل کشور اصلی ترین راه ارتباطی صنایع در استانهای دیگر با خارج از کشور همین اتاق های بازرگانی است، آنچه که در استان خوزستان مورد توجه نبوده است.

رییس سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن خوزستان تصریح کرد: اتاق بازرگانی اهواز به واسطه روابط مطلوب با کشورهای همجوار بخصوص عراق، ظرفیتی مطلوب برای توسعه کار و صادرات و فروش است. این مهم در رونق اقتصادی بیشتر و ایجاد اشتغال موثر است و همه دغدغه و هماهنگی در این جلسه ها و کارگروه ها همین دو اصل است.
1401/10/14
14:48:05
5.0 / 5
483
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی