Niazgah نیازگاه
رئیس اتاق بازرگانی تهران:

۴۰ سال است درگیر تورم هستیم

۴۰ سال است درگیر تورم هستیم

به گزارش نیازگاه، رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: کسری بودجه، رشد پایه پولی و کاهش صادرات نفت از عوامل اصلی رشد تورم در ایران است.به گزارش نیازگاه به نقل از اتاق بازرگانی تهران، مسعود خوانساری در چهلمین نشست هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار نمود: بانک جهانی در گزارشی به پیشبینی وضعیت اقتصادی جهان در سال میلادی جدید پرداخته و با عنایت به افزایش قیمت نفت برآورد کرده است که متوسط رشد اقتصادی کشورهای خاورمیانه از ۳.۲ درصد به ۵.۵ درصد افزوده می شود و در این بین بیشترین رشد اقتصادی در ارتباط با کشور کویت با ۸.۵ درصد، عربستان با ۸.۳ درصد و عراق با ۸.۲ درصد تجربه می کنند و برای ایران هم رشد اقتصادی ۲.۹ درصدی پیشبینی شده است.
رئیس اتاق بازرگانی تهران در ادامه به گزارش تحلیلی که صندوق بین المللی پول در رابطه با تورم ایران و علل آن در چند دهه گذشته تهیه کرده است، پرداخت و اظهار داشت: تورم بلایی است که اقتصاد کشور را در چند دهه گذشته گرفتار کرده و یکی از اشکالات اساسی اقتصادی و اجتماعی کشور بوده که به گسترش فقر و تشدید تنش های اجتماعی منجر گردیده است. در طول ۴۰ سال قبل متوسط تورم در کشور ما بالای ۲۰ درصد بوده که از سال ۱۴۰۰ این رقم با عنایت به افزایش تحریم ها و کرونا به بیشتر از ۴۰ درصد رسید. سال جاری هم پیشبینی می شود نرخ تورم در سطوح بالای ۴۰ درصد باشد.
هر یک درصد افزایش پایه پولی معادل ۰.۵ درصد رشد تورم
خوانساری اضافه کرد: صندوق بین المللی پول در گزارش خود به عوامل مختلف تورم در ایران اشاره و اعلام نموده است یکی از عوامل اصلی و اساسی تورم در ایران پدیده رشد پایه پولی است؛ در گزارش نوشته شده هر یک درصد افزایش پایه پولی معادل ۰.۵ درصد رشد تورم را به دنبال دارد.
وی اظهار داشت: تحریم ها سبب بالا رفتن نرخ دلار، افزایش کسری بودجه و ممانعت از صادرات نفت شده که به رشد تورم کمک کرده است. برابر این گزارش هر یک درصد کاهش صادرات نفت سبب افزایش ۰.۳۵ درصدی تورم شده است.
خوانساری افزود: علاوه بر این کسری بودجه چالش دیگری است که به تورم در ایران دامن زده و هر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان کسری نرخ تورم را ۲ درصد بالا می برد. همینطور در گزارش نوشته شده طبق محاسبات به عمل آمده مواد غذایی، حامل های انرژی و حمل و نقل ۴۰ درصد و مسکن ۳۰ درصد و سایر مصارف حدود ۳۰ درصد سبد هزینه های خانوار را می سازند که در میان آنها مهم ترین عواملی که سبب افزایش تورم شده، غذا و مسکن می باشد.
پیشنهاد صندوق بین المللی پول برای کاهش تورم در اقتصاد ایران
رئیس اتاق تهران در ادامه به پیشنهادهایی پرداخت که صندوق بین المللی پول برای کاهش تورم در ایران عرضه کرده است و اظهار داشت: سیاست کنترل قیمتها با اینکه تورم را به صورت موقت مهار می کند اما سبب سرکوب سرمایه گذاری و کاهش رشد اقتصادی می شود و فقر و نابرابری را تشدید می کند، بار مالی سنگین را به دولت تحمیل می کند و اثربخشی سیاست های پولی را می کاهد.
وی اضافه کرد: ازاین رو پیشنهاد شده است که سیاست کنترل قیمتها با یک سیستم تأمین اجتماعی گسترده و هدفمند برای پشتیبانی از اقشار صدمه پذیر جایگزین شود. دوم این که در شرایط رفع تحریم ؛ ثبات بخشیدن به نرخ ارز و تسهیل اجرای سیاست های اقتصادی در دستورکار قرار گیرد و در شرایط باقی ماندن تحریم ها با اجرای اصلاحات تدریجی باید سیاست کاهش پایه پولی را عملی ساخت.
وی اظهار داشت: سوم، کسری بودجه با حذف یارانه های انرژی و پرداخت نقدی به اقشار صدمه پذیر و با یک راهبرد اقناع اجتماعی به صورت تدریجی کاهش پیدا کند. چهارم، از راه مبارزه با فساد و انجام اصلاحات دولت بهره وری منابع دولتی افزایش و کسری بودجه کاهش پیدا کند. پنجم، اولویت های هزینه ای دولت با افزایش پایه های مالیاتی، حذف معافیت های مالیاتی، پیشگیری از فرار مالیاتی و مدیریت بهتر دارایی های عمومی تأمین شود.
خوانساری افزود: ششم، با سرمایه گذاری در اقتصاد سبز و دیجیتال و بخش سرمایه انسانی و زیرساخت ها؛ وضعیت آموزش، بهداشت و تولید بهبود پیدا کند. هفتم، با افزایش نرخ کارمزد بانکی و تک نرخی کردن ارز به بازار ارز ثبات بخشیده شود.
وی اظهار داشت: هشتم، با اصلاحات ساختاری، مشارکت و توسعه بخش خصوصی افزایش رقابت و نظام مند کردن محیط کسب و کار صورت گیرد. نهم، استقلال عملیاتی و مالی بانک مرکزی و مرتفع ساختن ضعف بخش بانکی عملی شود. دهم، با بهبود فضای کسب و کار، حذف قیمت یارانه ای و کاهش تعداد شرکتهای دولتی و بنیادها، حاکمیت قانون و افزایش رقابت و بهره وری، وابستگی به واردات کاهش و قیمت های داخلی در مقابل تغییر نرخ ارز و گرانی کالای جهانی مقاوم شود.
رئیس اتاق تهران تصریح کرد: این گزارش صندوق بین المللی پول یک کار کارشناسی و تحلیل خوبی است که بهتر است مورد توجه دولت قرار بگیرد تا بحث تورم که سالیان سال است آفت بزرگی برای اقتصاد کشور شده، کاهش پیدا کند.


منبع:

1401/08/28
10:13:04
5.0 / 5
372
تگهای خبر: آموزش , افزایش , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی