Niazgah نیازگاه
رئیس سازمان ملی استاندارد:

خراسان رضوی دارای محصولات استراتژیک کشاورزی است

خراسان رضوی دارای محصولات استراتژیک کشاورزی است

نیازگاه: به گزارش نیازگاه، مشهد ـ رئیس سازمان ملی استاندارد اظهار داشت: خراسان رضوی دارای محصولات استراتژیک کشاورزی است که قابلیت ظرفیت سازی برای صادرات به کشورهای فرامنطقه ای را دارند.به گزارش نیازگاه به نقل از مهر، مهدی اسلام پناه شامگاه یکشنبه در نشست شورای استاندارد خراسان رضوی با اشاره به اینکه مشهد قطب صنعت غذای کشور است، اظهار نمود: خراسان رضوی دارای محصولات استراتژیک کشاورزی است که قابلیت ظرفیت سازی برای صادرات به کشورهای فرامنطقه ای را دارند، اخیراً اجازه ورود یک هزار کانتینر یخچال دار را به کشور داده ایم که می تواند در این حوزه بخصوص محصولات در ارتباط با صنایع تبدیلی کاربرد داشته باشد.
رئیس سازمان ملی استاندارد بیان نمود: با وجود حضور مشهد بعنوان پایتخت معنوی ایران و ظرفیت های بی بدیل اش در حوزه گردشگر، گردشگری سلامت، زیارت و … بازار حلال ایران کجامی تواند باشد؟ جایگاه ایران در تجارت بیشتر از دو هزار و ۲۰۰ میلیارد دلاری بازار حلال دنیا کجاست؟
وی اضافه کرد: سازمان ملی استاندارد نشان حلال را مجانی عرضه می دهد در حالیکه برخی برای دریافت این نشان چندین هزار دلار پول می دهند تا از کشورهای دیگر این نشان را دریافت نمایند.
اسلام پناه ضمن اشاره به کم بودن میزان مراودات تجاری خراسان رضوی در ماهه های گذشته در مقایسه استانهای مرزی دیگری مانند خوزستان و هرمزگان اظهار داشت: این سازمان بعضاً استانداردهای خویش را به کشورهای دیگر می فروشد اما در مورد افغانستان و عرضه استانداردهای ایران به آن کشور، در کل افغانستان خیلی تابع نظام استاندارد نیست و تشکیلات منظمی در این بخش ندارد اما اگر خراسان رضوی قصد مذاکره در اینباره با کشور مزبور را دارد، سازمان ملی استاندارد هم آماده همکاری است.
رئیس سازمان ملی استاندارد ضمن اشاره به اجرایی شدن استانداردسازی مدارس در کشور اظهار داشت: آموزش، فرهنگ سازی و ترویج استاندارد باید از مدارس آغاز شود در غیر این صورت دیگر آیندگان بویی از استاندارد نخواهند برد.
وی اضافه کرد: استانداردسازی خدمات در ۱۰ مورد توسط سازمان ملی استاندارد از شهر تهران شروع شده است که همچون این خدمات استانداردسازی خدمات حوزه بهزیستی و توانبخشی است که تا آخر سال جاری به اتمام می رسد و استانداردسازی بالابرها را هم دربرخواهد گرفت، در این خصوص اخیراً ۱۰۰ بالابر غیراستاندارد در مترو تهران توقیف شده است.
اسلام پناه ضمن اشاره به این که آسانسورها در مراکز عمومی مشمول استاندارد الزامی است، افزود: امروزه دیگر شرکتهای بیمه آسانسورها و بالابرهای غیراستاندارد را بیمه نمی کنند، در صورت استفاده از این دستگاههای که فاقد بیمه هستند، باید دستگاه اجرایی پاسخگو باشد.
رئیس سازمان ملی استاندارد اظهار داشت: مشهد مقدس بعنوان پایتخت معنوی ایران کشش و ظرفیت زیادی در جذب زائر دارد که سایر کشورهای اسلامی سرمایه دار از این میزان ظرفیت برخوردار نیستند بنابراین این شهر می تواند بازار تجارت حلال جهان اسلام را در اختیار داشته باشد.
وی اضافه کرد: میتوان در استانداردسازی زیارت گامهای مؤثری برداشت به نحوی که مشهد در این حوزه الگوی جهان اسلام شود، همه اقدامات ما در مشهد حول محور تاکید بر استانداردها در عرضه خدمات، هتل داری، مراکز ورزشی و تجهیزات تفریحی، آسانسور و بالابر و … به این علت است که می خواهیم این شهر را بعنوان نمونه ای از استاندادسازی زیارت معرفی نماییم.
اسلام پناه بیان نمود: مشهد قابلیت های زیادی در حوزه صنایع غذایی، گردشگری سلامت و برخوردار از شرکتهای دانش بنیان و فناور در زمینه تدوین استانداردها و تأیید صلاحیت های کیفی است که می تواند در زمینه تدوین استانداردها استانهای همجوار خویش را پوشش دهد، بنابراین میتوان مشهد را در حوزه زیارت و گردشگری به سمت عرضه خدمات استاندارد و استانداردسازی خدمات پیش برد و آنرا الگویی برای سایر نقاط کشور و حتی جهان اسلام قرار داد.

1401/08/25
08:28:00
5.0 / 5
373
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی