Niazgah نیازگاه
رئیس سازمان امور مالیاتی:

مبنای شناسایی خانه های خالی اشتباه است

مبنای شناسایی خانه های خالی اشتباه است

به گزارش نیازگاه، رئیس سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: با اجرای قانون مالیات بر پایانه های فروشگاهی نظام مالیاتی ایران به یک نظام مالیاتی مترقی در تراز جهانی تبدیل خواهد شد.به گزرش خبرنگار مهر داود منظور رئیس سازمان امور مالیاتی در نهمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی، نظام مالیاتی عادلانه و هوشمند اندیشکده اقتصاد مقاومتی که بامداد امروز برگزار شد با اعلان اینکه یکی از اشکالات امور مالیاتی شرکتهای کاغذی هستند اظهار داشت: به دنبال حل مشکلات سامانه فعلی مودیان مالیاتی هستیم که با اصلاًح آن از یک نظام اطلاعات لکه ای به یک نظام اطلاعاتی جامع می رسیم.
وی افزود: راه سختی را برای پیاده سازی آن داریم و امکان ریز داده های اقتصادی بیشتر از هشت میلیون فعال اقتصادی احتیاج به دوران گذار دارد.
منظور خاطرنشان کرد: در پایانه فروشگاهی احتیاج به طراحی عملیات هستیم و امیدواریم که با نظرات کارشناسی قانون را به درستی اجرا نماییم، اگر بتوانیم این قانون را اجرا نماییم به یک سامانه مالیاتی مترقی در تراز جهانی خواهیم رسید.
این مقام مسئول افزود: مبحث دیگر دو قانون مالیات بر آمد و مالیات بر عایدی سرمایه بوده که فعلا در مجلس و درحال پالایش است، این دو قانون جدید مکمل ظرفیت های قانون گذاری نظام مالیاتی جدید بوده و این قانون هنوز جای کارشناسی و تأمل دارد.
وی ضمن اشاره به قانون مالیات بر عایدی سرمایه اظهار داشت: در بحث عایدی سرمایه و بستر اجرایی باید قانون فروشگاهی را در نظر بگیریم و باید امکان مالیات اشخاص به اشخاص و اشخاص به بخش تجاری را فراهم نماییم.
منظور خاطرنشان کرد: سیاست های مالیاتی باید همسو با سیاست های دیگر اقتصادی باشد به صورتی که مالیات ستانی با اهداف پشتیبانی از اشتغال، حفظ ارزش پولی کشور هماهنگ باشد.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: مالیات ستانی درست می تواند در مقابله با پولشویی و فسادهای دیگر باشد.
معاون وزیر اقتصاد افزود: مالیات مستغلات در کشور ما خیلی کم گرفته شده در صورتیکه باید بسیار بالاتر از این باشد به صورتی که یک ظرفیت بلااستفاده در مالیات مستغلات داریم.
منظور اشاره کرد: باید بحث شود که چرا قانون مالیات بر مستغلات آنقدر ضعیف اجرا شده است، در بحث مالیات بر خانه های خالی و وصول آن ما تمام ظرفیت را اجرایی کردیم ولی مبنا قانون بشدت اشتباه است، طبق آمار وزارت راه و شهرسازی ۵۲۰ هزار خانه خالی وجود دارد، اما روش شناسایی غلط بوده و ۲۱۶ هزار اعتراض در این زمینه صورت گرفته است.
وی اظهار داشت: در شناسایی املاک خالی باید از ظرفیت شهرداری ها استفاده نمائیم، مأموران شهرداری به صورت مویرگی حضور دارند در نتیجه باید از شهرداری ها در این زمینه بهره برد و منافع آنرا به صورت نصف با شهرداری تقسیم کرد.
وی ضمن اشاره به مالیات بر مشاغل اظهار داشت: سهم مشاغل در مالیات تنها ۵ درصد است، بیشتر از ۴میلیون اظهارنامه در این زمینه ارسال شده که در خود اظهاری ها سهم مالیاتی بسیار اندک بوده و سهم مالیات بر درآمد هم نزدیک به ۱۲ درصد بوده که این میزان ناچیز است.
رئیس سازمان امور مالیاتی در انتها اظهار داشت: هر مجموعه پژوهشی یا دانشگاهی که بتواند در وصول مالیات ما را یاری کند استقبال کرده و برای این ظرفیت هم بودجه قانونی در نظر گرفته ایم و قانون در این زمینه دست ما را باز گذاشته است.


منبع:

1401/08/24
09:21:15
5.0 / 5
434
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بودجه , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی