Niazgah نیازگاه
نمایشگاه محصولات ایرانی در عشق آباد؛

اوج گیری تبادلات تجاری با ترکمنستان

اوج گیری تبادلات تجاری با ترکمنستان

به گزارش نیازگاه، برگزاری نمایشگاه تخصصی محصولات ایرانی در عشق آباد فرصت مغتنمی برای افزایش سطح تبادلات تجاری گلستان با ترکمنستان است تا تجار از این طریق بتوانند ظرفیت های استان را به خوبی معرفی کنند.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: نگاههای یکسال اخیر دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی و افزایش تعاملات دیپلماتیک با کشورهای همسایه همچون کشورهای CIS بخصوص ترکمنستان چشم اندازهای روشنی فراروی بخش های مختلف کشور بخصوص در قسمت های اقتصادی ترسیم کرده است.
دستاورد دیدارهای دیپلماتیک رئیس جمهور ایران با سران کشورهای مشترک منافع مانند ترکمنستان درحال بروز و ظهور بوده که میتوان به حذف هزینه های ترانزیتی کامیون های تجاری در خاک ترکمنستان، از سرگیری تردد کامیون ها به ترکمنستان، فراهم شدن مقدمات از سرگیری تجارت چمدانی در گمرک اینچه برون اشاره نمود.
یکی دیگری از مباحثی که اخیراً مطرح شده، مبحث برگزاری نمایشگاه تخصصی محصولات جمهوری اسلامی ایران در «عشق آباد» است که بنا بر اظهارات مدیران سازمان توسعه تجارت ایران مقرر است در آذرماه برگزار گردد.
هر چند شرکت ها و بازرگانان پایتخت نشین به فراخور توانمندی و تجربه بیشتر سهم بالاتری در این نمایشگاه خواهند داشت اما استانهای هم مرز با ترکمنستان مانند خراسان شمالی، رضوی و گلستان هم می توانند در این رخداد بزرگ تجاری نقش آفرین باشند.
برمبنای آخرین گزارش های رسمی، حدود ۸۰۰ فعال اقتصادی عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گلستان هستند که این افراد به ۳۰ کشور دنیا در سه قاره آسیا، اروپا و افریقا و به صورت عمده با کشورهای آسیای میانه، صادرات کالا را انجام می دهند.

برگزاری این نمایشگاه در همسایگی استان گلستان یک فرصت پرارزش برای فعالان اقتصادی به حساب می آید تا با ترسیم یک نقشه راه دقیق و برنامه ریزی مدون بتوانند بازارهای جدیدی را برای تولیدات و محصولات خود کشف کنند.
وقایع اخیر در شرق دریای خزر و تحریم های اعمالی بر روسیه بر بازارهای ترکمنستان تاثیر گذاشته و تمایل ترکمن ها برای تأمین بخشی از نیازهای خود از ایران ذرا بیشتر کرده است.
علاوه بر آن هم در حوزه زیرساخت های در رابطه با ترانزیت کالا هم رخدادهای مطلوبی اتفاق افتاده که از آن جمله میتوان به تکمیل نهایی زیرساخت های ریلی KTI و حل مشکلاتی نظیر خط عریض اشاره کرده که سرعت جابجایی کالا از گلستان به مقصد ترکمنستان را افزایش داده است.
به طور حتم برگزاری این نمایشگاه می تواند نقش بسزایی در رونق باردیگر تبادلات تجاری بین ایران و ترکمنستان باشد.
۱۵ درصد تبادلات با ترکمنستان از مرز اینچه انجام می شود
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان در این خصوص به خبرنگار مهر اظهار داشت: نمایشگاه ایران در عشق آباد ترکمنستان فرصت بسیار مناسبی برای عرضه توانمندی های تولیدکنندگان و تجار و بازرگانان گلستان است.
درویش علی حسن زاده اضافه کرد: ۱۵ درصد صادرات به ترکمنستان از مرز اینچه برون استان گلستان صورت می گیرد که نشان دهنده اهمیت این کشور برای حوزه تجارت خارجی استان گلستان است.
حسن زاده ضمن اشاره به اهمیت حضور تولیدکنندگان، تجار و بازرگانان گلستان در این نمایشگاه، اظهار داشت: نمایشگاه عشق آباد که سازمان توسعه تجارت ایران مجوز برگزاری آنرا گرفته فرصت بسیار مغتنمی برای عرضه توانمندی های تولیدکنندگان و تجار و بازرگانان گلستانی و لازم است حمایت های لازم برای حضور پررنگ تر تجار و بازرگانان استان در این نمایشگاه صورت گیرد.

رشد صادرات به ترکمنستان
نایب رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی گرگان هم در نشست خبری با خبرنگاران اظهار نمود: رویکرد ویژه دولت آیت الله رئیسی برای تقویت تعاملات با همسایگان سبب شد تا اتفاقات مطلوبی در این بخش رخ دهد و برگزاری این نمایشگاه و سفر هیأت تجاری گلستان به ترکمنستان همچون این رهاوردها است.
سفر هیئت اقتصادی گلستان به ترکمنستان زمینه ساز تعاملات بیشتر شده است امیر یوسفی اضافه کرد: مسافت اندک و هزینه کمتر ترانزیت کالا می تواند یک مشوق خوب برای تجار و بازرگانان گلستانی باشد تا حضور فعال تری در این بازار داشته باشند.
وی اظهار داشت: میزان صادرات کالا از این استان به کشور ترکمنستان در ۶ ماه نخست سالجاری به ارزش ۲۹ میلیون و۷۵۹ هزار دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳۲ درصد رشد دارد.
یوسفی اظهار داشت: تأمین مواد غذایی، مرغ، محصولات کشاورزی بخصوص گلخانه ای و باغی و مصالح ساختمانی و عرضه خدمات فنی و مهندسی (ساختمان سازی) همچون بخش هایی است که بازرگانان گلستانی می توانند در نمایشگاه عشق آباد به شکل جدی تری در آن ورود کنند.
وی افزود: طی سالهای ۹۷ تا ۱۴۰۰ بیشترین میزان صادرات در سال ۱۳۹۷ با ارزش حدود ۸۶ میلیون دلار اتفاق افتاده است.
برگزاری نمایشگاه راهی برای تبادلات مالی بیشتر
نایب رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان هم معتقد است: دیدارهای اخیر مسؤلان ارشد دو کشور ایران و ترکمنستان بعنوان جدی ترین و مهم ترین دیدارهای بین سران دو کشور در سالیان اخیر بوده که سندهای همکاری ارزشمندی به امضا رسیده است.
رحمان قره باش اضافه کرد: تنظیم و امضای یادداشت تفاهم همکاری بین استان گلستان و استان بالکان ترکمنستان در قسمت تجاری، اقتصادی، علمی، فنی و فرهنگی یکی از مهم ترین تفاهمنامه های امضاشده بین دو سران دو کشور است که ثمرات آن به زودی برای اهالی گلستان هویدا می شود.

به گفته وی سطح تبادلات مالی بین ایران و ترکمنستان در محدوده سالهای ۹۰ و ۹۱ به رقمی معادل یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار رسیده بود که به جهت برخی مباحث و البته انتشار کرونا به ۳۰۰ میلیون دلار پارسال تنزل یافت و برگزاری نمایشگاه محصولات ایرانی در ترکمنستان می تواند یکی از طریق های گسترش سطح مبادلات مالی باشد.
ظرفیت های بالای گلستان در صادارت
نماینده مردم شهرستان های بندرترکمن، گمیشان، بندرگز و کردکوی در مجلس شورای اسلامی هم به خبرنگار مهر اظهار داشت: تقویت ارتباط دیپلماتیک با کشورهای همسایه بخصوص کشورهای CIS یکی از مهم ترین سیاست های مشهود دولت سیزدهم طی یکسال اخیر بوده که خوشبختانه بازخوردهای مثبتی را به دنبال داشته است.
عبدالجلال ایری اضافه کرد: علاوه بر اراده مصم دولت سیزدهم در توسعه روابط با همسایگان شاهد عزم روزافزون مقامات سیاسی ترکمنستان هستیم که نویدبخش روزهای روشنی برای استان خواهد بود.
وی اضافه کرد: در سنوات اخیر مباحثی مانند تحریم های ظالمانه و همینطور انتشار کرونا بر مبادلات اقتصادی کشور با همسایگان بخصوص ترکمنستان سایه انداخته بود که خوشبختانه با تقویت مراودات سیاسی بخش زیادی از این مشکلات برطرف شده است.

وی اظهار داشت: با عنایت به ظرفیت پرارزش استان در دانه های روغنی، توتون و گوشت مرغ، شلتوک (برنج)، پیله تر ابریشم، میگو و پنبه میتوان به دنبال صادرات محصولات مازاد باشیم تا در دوران تحریم به منابع درآمدی پایداری دست یابیم.
نماینده مردم شهرستان های بندرترکمن، گمیشان، بندرگز و کردکوی در مجلس بیان نمود: پتانسیل کشاورزی و باغبانی گلستان و مشترکات فرهنگی اهالی استان با کشورهای ترکمنستان ظرفیت ارزشمندی است که طی سالهای گذشته از آن غفلت شده، در حالیکه می تواند زمینه ساز فقرزدایی و اشتغال آفرینی و پویایی اقتصاد این سرزمین را فراهم آورد.
به گزارش نیازگاه به نقل از مهر، برگزاری رویداد اقتصادی نمایشگاه اختصاصی ایران در ترکمنستان، فرصت بسیار مناسب برای تجار گلستانی است که بتوانند با برنامه ریزی اصولی ظرفیت های موجود مربوط این استان را در ترکمنستان معرفی کنند.
بهسازی خط زمینی داخل خاک ترکمنستان از مسیر گمرک اینچه برون گنبدکاووس برای جابجایی کالا، سرمایه گذاری مشترک و راه اندازی خط هوایی بین گرگان و عشق آباد، افزایش ساعات کار گمرک، سهولت در صدور روادید برای تجار از جانب ترکمنستان، استفاده بهینه از ظرفیت ریلی اینچه برون به کشور ترکمنستان با رفع موانع آن و تبادل اطلاعات بین اتاق بازرگانی گلستان و اتاق تجارت ترکمنستان همچون راهکارهای عرضه شده توسط فعالان اقتصادی بوده که در کنار برگزاری نمایشگاه می تواند نقش تکمیلی برای افزایش سطح مراودات را داشته باشد.


منبع:

1401/08/22
08:28:02
5.0 / 5
370
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی