Niazgah نیازگاه
اقتصاد كلان در هفته ای كه گذشت؛

اختلاف نظر مجلس و دولت بر سر منابع اشتغال

اختلاف نظر مجلس و دولت بر سر منابع اشتغال

به گزارش نیازگاه، انتقاد قالیباف از عدم پرداخت سهم اشتغال و پاسخ وزیر اقتصاد،  انتصاب دبیر جدید مناطق آزاد، کاهش زمان کار اداری به ۵ روز و موافقت رهبری با برداشت از صندوق توسعه از مهم ترین اخبار این هفته بود.به گزارش نیازگاه به نقل از مهر، انتقاد رئیس مجلس از عدم پرداخت سهم اشتغال در بودجه و پاسخ وزیر اقتصاد، انتصاب دبیر جدید شورایعالی مناطق آزاد، بازدید رئیس جمهور از سازمان اداری استخدامی و کاهش زمان کار ادارات به ۵ روز در هفته، موافقت رهبر انقلاب با برداشت دولت از صندوق توسعه، عرضه پیشنهاد حمایتی دوم بورس به ستاد اقتصادی دولت، افزایش حقوق بازنشستگان بانکی، بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث موتورسیکلت ها از مهم ترین اخبار اقتصاد کلان در هفته اخیر بود.
انتقاد رئیس مجلس از عدم پرداخت سهم اشتغال در بودجه و پاسخ وزیر اقتصاد
رئیس مجلس در صحن علنی خطاب به رئیس سازمان برنامه اظهار داشت: پارسال از بند (۲۸) تبصره (۱۴)، ۳۲ هزار میلیارد تومان برای بحث در ارتباط با تبصره ۱۸ و اشتغال پول پیشبینی کردیم، شما می دانید و مجلس هم می داند و گزارش تفریغ بودجه هم وجود دارد که صد درصد منابع درآمد تبصره ۱۴ تحقق پیدا کرده است.
قالیباف بیان نمود: زمانی که منابع محقق شده و صد درصد منابع معیشت را پرداخت کرده اید، چرا صد درصد سهم اشتغال پرداخت نشده، به جای ۳۲ هزار میلیارد تومان حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان پرداخت کردید یعنی ۱۳ هزار میلیارد تومان درآمد قطعی بخش اشتغال به مبحث اشتغال پرداخت نشده است و در تفریغ قانون بودجه وجود دارد که سازمان برنامه و بودجه بدون تخصیص مکلف بود تا ۱۳ هزار میلیارد تومان را در ادامه سال به وزارت امور اقتصاد و دارایی و وزارت خانه های در ارتباط با حوزه اشتغال تخصیص دهد و این اعتبار باید تحقق پیدا می کرد.
وی خطاب به رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر امور اقتصاد و دارایی اضافه کرد: این ۱۹ هزار میلیارد تومان به علت این که در حساب مسدودی قرار می گیرد، بانکها هم دو برابر آن تسهیلات تعیین کردند. در واقع سال قبل در صورت پرداخت ۱۳ هزار میلیارد تومان پرداخت نشده، ازاین رو اگر این اعتبار هم بود، دو برابر آنرا هم بانکها می گذاشتند و حدود ۷۵ هزار میلیارد تومان باید برای اشتغال مردم اختصاص پیدا می کرد اما حالا ۴۶ هزار میلیارد تومان پرداخت شده است.
وزیر امور اقتصاد و دارایی هم در پاسخ به اظهارات رئیس مجلس اظهار داشت: آن اظهار نظر خیلی تعجب انگیز بود؛ اما امیدوارم دوستان برای جلوبردن کارهای عقب مانده کمک کنند تا بر زبان آوردن عباراتی که تفرقه و دوگانگی بین قوا را القا می کند.
وی در عین حال افزود: دغدغه رئیس مجلس در زمینه تسهیلات اشتغالزایی را درک می کنم، اما بیشتر از یک سال است آقایانی که اهل خستگی و رودربایستی بودند، رفته اند. من از موضع گیری آقای رئیس مجلس هم تعجب کردم چون دیوان محاسبات مجلس شورای اسلامی رسماً اعلام نموده در حالیکه تا سال ۹۹ عملکرد تسهیلات تبصره ۱۸ قریب ۱۰ درصد بوده ما در یک سال قبل ۱۰۲ درصد عملکرد تسهیلات تبصره ۱۸ داشته ایم.
وزیر اقتصاد اضافه کرد: یعنی از مبلغ ۱۸ هزار میلیارد تومان که مجمو عه بودجه ای است که به تسهیلات اشتغالزایی اختصاص یافته، به علت اهرم کردن با منابع بانکی، ۴۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی پرداخت شده و در مرحله نهایی قرار دارد که این در تاریخ عملکرد تسهیلات اشتغالزایی بی سابقه است.
خاندوزی با یادآوری این که لایحه «الحاق موادی به قانون تأسیس سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی و اساسنامه» ۲۸ اذر ماه ۱۴۰۰ تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است، اظهار داشت: این لایحه دوفوریتی باید ظرف ۷۲ ساعت بررسی می شد، اما ۳۰۰ روز گذشته و هنوز اعلام وصول نشده است.

انتصاب دبیر جدید شورایعالی مناطق آزاد
با حکم وزیر اقتصاد حجت اله عبدالملکی دبیر شورایعالی مناطق آزاد شد.
وزیر اقتصاد در مرا سم معارفه وی با اشاره به اینکه تکلیف مناطق آزاد به لحاظ قانونی بخصوص در ارتباط با قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده تعیین شود، اظهار داشت: قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده سبب بروز مشکلات جدی با فعالان مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و عملاً در مواردی تبدیل آن به مالیات مضاعف شده است.
وی اضافه کرد: یکی از موضوعات مهم که باید مورد توجه قرار گیرد، مساله اصلاح نظام درآمدهای خود سازمان های مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی می باشد که باید به جای "زمین فروشی" و "واردات گرایی" به سمت یک نظام درآمدی سالم و پاک حرکت کنند.
عبدالملکی هم اظهار داشت: ایجاد مناطق آزاد جدید فصل الخطاب قانون است و با عنایت به تصویب قانون گذار، حتما تسریع خواهد شد.
انتصاب عبدالملکی و اظهارات او با عنایت به سابقه مخالفت وی با تشکیل مناطق آزاد جدید به مبحث بحث برانگیزی در رسانه ها تبدیل شد.

بازدید رئیس جمهور از سازمان اداری استخدامی / کاهش زمان کار ادارات به ۵ روز در هفته
رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور از مصوبه دولت برای کاهش زمان کار ادارات در شهرستان ها به ۵ روز در هفته اطلاع داد که به قول سخنگوی دولت، لایحه آن برای طی مراحل قانونی به مجلس ارسال خواهد شد.
لطیفی در عین حال خاطرنشان کرد: ساعت کاری این ادارات در ایام دیگر هفته، مانند تهران از ۸ بامداد تا ۱۶ عصر خواهد بود.
گفتنی است در این هفته رئیس جمهور برای نخستین بار از سازمان اداری استخدامی کشور بازدید نمود.
رئیسی تحقق کامل نظام اداری در تراز جمهوری اسلامی را نیازمند نگاه و نگرش تحول گرایانه دانست و از سازمان اداری و استخدامی کشور خواست تا با همکاری با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، گلوگاه های فساد را شناسایی و برای از بین بردن آنها اقدام نمایند.
موافقت رهبر انقلاب با برداشت از صندوق توسعه
رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: خدمت رهبری نامه ای از سوی رئیس جمهوری داده شده است و از ایشان اجازه خواسته ایم که اجازه دهند از ۲۰ درصد این درآمدها در دو مبحث تملک و اشتغال استفاده نماییم که ایشان هم با برداشت ۱۰ درصد موافقت فرمودند.
وی با انتقاد از بالا بودن غیرمنطقی منابع تبصره ۱۴ اظهار داشت: ب ارها از دوستان تقاضا کردیم که منابع و مصارف را بگونه ای ببینیم که با ۵ یا ۲ درصد خطا اتفاق بیفتد. چگونه می شود با وجود این که قیمت گاز و فراورده تغییر نکرده، میزان تولید افزایش پیدا نکرده، منابع یک تبصره از ۳۴۰ همت به ۶۴۰ همت افزایش یابد.
افزایش قیمت حامل های انرژی در بودجه ۱۴۰۲ نداریم
روز چهارشنبه رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام نمود که درحال تدوین نهایی بودجه سال ۱۴۰۲ هستیم و پیش نویس آن هفته آینده جهت بررسی و تصویب به دولت ارسال می شود.
وی اضافه کرد: برپایه بودجه ای که درحال تدوین آن هستیم، هیچ افزایش قیمتی در حامل های انرژی در بودجه ۱۴۰۲ نخواهیم داشت.
گزارش دیوان محاسبات / تحقق نزدیک به ۱۰۰ درصدی درآمدهای مالیاتی
دیوان محاسبات در گزارشی از تفریغ بودجه ۶ ماهه نخست سال جاری از وصول نزدیک به ۱۰۰ درصدی درآمدهای مالیاتی اطلاع داد.
این گزارش حاکی می باشد که تا زمان مذکور، ۱۳ درصد از احکام به صورت کامل اجرایی شده است. در ۲۱ درصد عدم اجرای و در ۶۶ درصد اجرای بخشی از احکام بودجه را شاهد می باشیم.
بررسی ها نشان داده است روند میزان کسری بودجه در ۶ ماهه نخست سالجاری کاهشی بوده است.
در ۴۹ مورد ردیف درآمدی، وصولی صورت نگرفته که ازجمله علل کسری بودجه به حساب می آید و تعداد ۵۹ ردیف درآمدی، دارای وصولی کمتر از ۵۰ درصدی نسبت به پیشبینی بوده و ۱۸ مورد ردیف درآمدی جدید هم وصولی نداشته است.
تصویب نرخ حق بیمه وسایل نقلیه ریلی در هیأت وزیران
در این هفته الحاق متنی بعنوان تبصره ۴ به ماده ۲ آیین نامه تعیین سقف حق بیمه شخص ثالث و نحوه تخفیف، افزایش یا تقسیط آن به تصویب هیأت وزیران رسید.
بر این اساس نرخ به ازای هر لوکوموتیو (در هزار تعهدات ریالی بیمه) ۱۲ و نرخ به ازای هر واگن مسافری بین شهری هم ۱۲ است.
همچنین نرخ حق بیمه هر واگن باربری بین شهری ۳( درهزار تعهدات ریالی بیمه) و نرخ حق بیمه لوکوموتیو یا واگن مسافری شهری (مترو) ۱/۴( درهزارتعهدات ریالی بیمه) تعیین شد.
کاهش مالیات بر ارزش افزوده واردات شیر خشک و دارو
به گفته مدیرکل رفتر واردات گمرک از سوم آبان نرخ مالیات بر ارزش افزوده واردات مواد اولیه دارو، شیرخشک اطفال و تجهیزات و ملزومات پزشکی و توانبخشی به یک و دو درصد کاهش پیدا کرد.
ارائه پیشنهاد حمایتی دوم بورس به ستاد اقتصادی دولت
رئیس سازمان بورس اظهار داشت: جهت افزایش اثرگذاری اقدامات حمایتی، قصد عرضه یک پیشنهاد چند بندی به ستاد اقتصادی دولت را داریم.
عشقی بیان نمود: بخشی از اصلاحات در ارتباط با بودجه می شود و بخش دیگری هم باید در روح حاکم بر بودجه لحاظ شود و کلیت ارکان آنرا در نظر داشته باشند.
وی افزود: با پیگیری های انجام شده، منابع جدیدی از صندوق توسعه ملی به بازار سهام وارد شد و برای اولین بار این صندوق با کد معاملاتی خود مبادرت به خرید سهام کرده است؛ این اقدام خوبی برای دولت و بازار سهام به حساب می آید، چونکه دارایی های ریالی این صندوق به شکلی تبدیل به دلار شده است.
تشکیل پرونده قضایی برای سازمان نظام روانشناسی
رئیس مرکز بهبود کسب و کار وزارت امور اقتصادی و دارایی در حاشیه جلسه شصت و هفتم هیأت مقررات زدایی اظهار داشت: مقرر شد که ۸۲ درصد مجوزها ثبت محور و بقیه را تأیید محور باشند؛ اما پس از آن وزارت صمت ۶ ماه وقت گرفت که این مورد را بررسی و تأیید کند.
وی توضیح داد: در کل کشور چهار هزار و ۸۸۴ مجوز کسب و کار شناسایی شده که ۵۹ درصد آنها مجوزهای صنفی، ۱۰ درصد یعنی ۵۱۲ مورد مشاغل خانگی و یک هزار و ۲۰۶ مورد آنها مجوز دستگاهی است که ۲۴ درصد کل مجوزها است، اما سخت ترین مراحل در ارتباط با همین مجوزها است.
سیاح از علام تشکیل پرونده قضایی ضد سازمان نظام روانشناسی اطلاع داد.
افزایش حقوق ۱۳۰ هزار بازنشسته بانکی پس از ۲۶ ماه تأخیر
سید عباس حسینی، معاون بانکی وزیر اقتصاد از اجرایی شدن متناسب سازی حقوق مستمری بگیران صندوق بازنشستگی کارکنان بانکها با قانون مدیریت خدمات کشوری اطلاع داد و اظهار نمود: با اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری در بانکهای دولتی از تاریخ بهمن ماه سال ۱۳۹۵، فاصله قابل توجهی بین حقوق کارکنان شاغل در بانکهای دولتی و مستمری بگیران صندوق بازنشستگی کارکنان بانکها به وجود آمد.
گفت: با اجرای متناسب سازی حقوق، مابه التفاوت ناشی از ۲۶ ماه تأخیر در تطبیق حقوق بیشتر از ۱۳۰ هزارنفراز مستمری بگیران صندوق بازنشستگی کارکنان بانکها باقانون مدیریت خدمات کشوری پرداخت می شود.
بخشودگی جرایم بیمه نامه شخص ثالث موتورسیکلت ها تا ۱۳ آذر
وزیر امور اقتصادی و دارایی از تردد ۱۰ میلیون موتورسیکلت فاقد بیمه نامه شخص ثالث در کشور اطلاع داد و اظهار داشت: با بخشودگی ۱۰۰ درصد جرایم بیمه امیدواریم شرایط برای دریافت بیمه نامه تسهیل شود.
شیوه نامه رسیدگی به پرونده های بزرگ و مهم مالیاتی ابلاغ شد
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور شیوه نامه اجرایی گروه حسابرسی منتخب جهت رسیدگی به پرونده های بزرگ و مهم مالیاتی را به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور ابلاغ نمود.
بر اساس این دستورالعمل، مقررشده اداره کل حسابرسی ویژه با هماهنگی و معرفی دادستان انتظامی مالیاتی، بانک اطلاعات مأموران مالیاتی خبره و متخصص در امر حسابرسی مالیاتی اشخاص حقوقی و حقیقی را تشکیل دهند.منبع:

1401/08/21
09:49:14
5.0 / 5
277
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی