Niazgah نیازگاه
یك كارشناس اقتصادی در گفت وگو با نیازگاه مطرح كرد؛

سوء تأثیر مالیات ارزش افزوده بر سرمایه در گردش تولید

سوء تأثیر مالیات ارزش افزوده بر سرمایه در گردش تولید

به گزارش نیازگاه، یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: مالیات بر ارزش افزوده با آبشاری کردن مالیات برای تولیدکننده و همینطور عودت ندادن وجه پرداخت شده توسط تولیدکننده، تاثیر بسزایی در کاهش سرمایه در گردش تولید دارد.محمدعلی طاهری مهر، کارشناس مسائل اقتصادی در گفتوگو با خبر نگار مهر ضمن اشاره به این که مالیات بر ارزش افزوده سبب کاهش سرمایه در گردش ساخته شده است، اظهار داشت: در ابتدا باید اشاره نمود که مالیات بر ارزش افزوده یک مالیات فرایندی است و از حلقه ای به حلقه دیگر منتقل می شود. حال اگر این مالیات برای تولیدکننده ای در یک حلقه از زنجیره، آبشاری شود، سبب می شود تا تولیدکننده بخش بیشتری از سرمایه در گردش خویش را صرف مالیات بر ارزش افزوده کند. سرمایه در گردشی که می توانست در خدمت تولید باشد، حالا در جیب سازمان مالیاتی است. اما این اتفاق چه مواقعی رخ می دهد؟ اول آنکه اگر حلقه ای نخواهد فاکتور رسمی منتشر کند (با توجه به فشل بودن نظام مالیاتی در شناسایی این عرضه کننده ها، این اتفاق رایج است) مالیاتش به حلقه های دیگر منتقل می شود. در این صورت مالیاتی که باید توسط حلقه قبلی پرداخت می شد به واسطه این که توسط عرضه کننده فاکتور رسمی منتشر نشده است به حلقه بعد منتقل می شود که سبب پرداخت مالیات مضاعف توسط حلقه شفاف می شود.
طاهری مهر افزود: دوما آنکه معافیت مالیات بر ارزش افزوده چیزی است که با روح این مالیات فرایندی در تضاد است. فرض کنید در زنجیره ای یک حلقه معاف وجود داشته باشد، حال یک حلقه که در مرحله قبل مالیات بر ارزش افزوده اش را پرداخت کرده است، در رویارویی با این حلقه معاف نمی تواند مالیات بر ارزش افزوده پرداختی را منتقل کند و پرداختی خود بابت مالیات بر ارزش افزوده را ترمیم کند و این گونه است که هم حلقه های غیرشفاف و هم حلقه های معاف سبب کاهش سرمایه در گردش تولیدکننده می شوند، چونکه نتوانسته اند این پرداختی را جبران کنند.
وی در ادامه پاسخ به سوءتاثیرات مالیات ارزش افزوده اظهار داشت: مثالی بین مردم هست که می گوید، پولی که به دارایی برود، برگشتی ندارد. اما چرا؟ مواردی پیش می آید که مالیات بر ارزش افزوده ای که مودی به حلقه قبل پرداخت کرده از مالیات بر ارزش افزوده ای که مودی از حلقه بعد دریافت می کند، بیشتر است. طبق اصول مالیات بر ارزش افزوده، پرداختی مالیات بر ارزش افزوده توسط تولیدکننده باید در مجموع صفر باشد. اما طبق گفته فوق، تولیدکننده مالیات بر ارزش افزوده بیشتری پرداخت کرده است. مطابق قانون تولیدکننده یا می تواند عودت وجه نقدش را بخواهد یا وجه پرداختی اضافی خویش را به اعتبار مالیاتی تبدیل کند.
تولیدکننده اگر روش دوم را انتخاب نماید که اعتبار مالیاتی دریافت می کند. اما اگر تولیدکننده وجه نقد بخواهد، اغلب از سوی سازمان ماموری به قصد بررسی دفاتر عملکردی تولیدکننده می آید تا متناسب با طلب تولیدکننده برای وی هزینه مالیاتی بتراشد تا اصطلاحاً حسابشان صاف شود.
این کار شناس اقتصادی در پاسخ به این سؤال که دولت چرا اقدامی نکرده و آیا این را نمی داند افزود: لزوماً نباید اینطور برداشت شود که دولت نمی داند که در این زنجیره چه اتفاقی می افتد. بلکه شاید میتوان متصور شد که چون درصد قابل توجهی از منابع عمومی بودجه توسط این مالیات تأمین می شود، دولت ذی نفع بوده و زیاد به دنبال اصلاح نیست.

درواقع طبق آماری که از قوانین ادواری بودجه استخراج شده است، وقتی دولت به صورت متوسط در حدود ۱۰ درصد از منابع عمومی خویش را از این مالیات تأمین می کند، دیگر انگیزه ای برای اصلاح آن ندارد. در واقع باید بین درآمد سرشار و اصلاح یکی انتخاب گردد که این انتخاب نه تنها برای دولت که برای همه سخت خواهد بود.

1401/08/13
14:42:42
5.0 / 5
151
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی