Niazgah نیازگاه
معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد؛

علاقه روسیه برای سرمایه گذاری در بنادر ایران

علاقه روسیه برای سرمایه گذاری در بنادر ایران

به گزارش نیازگاه، افندی زاده اظهار داشت: ایران می تواند سهم بسزایی در انتقال ۶۰ میلیون تن کالا که از چین به اروپا منتقل می شود را در اختیار داشته باشد، روسیه هم برای سرمایه گذاری بنادر ایران علاقه دارد.به گزارش نیازگاه به نقل از صداو سیما، معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به این که ایران از راه آذربایجان به قفقاز و روسیه و از راه ترکمنستان به کشورهای سی آی اس (CIS) متصل می شود، اظهار داشت: مجمع اقتصادی خزر همایشی خیلی مهم است که می تواند باعث توسعه ترانزیت میان کشورهای همسایه این دریا شود.
افندی زاده با اشاره به اینکه در سیزدهمین کمیته مشترک ایران و روسیه که دو هفته پیش برگزار شد، هدف گذاری برای ترانزیت کالا تا ده میلیون تن در سال ۲۰۲۳ تعیین و مقرر شد برنامه عملیاتی توسعه زیرساخت ها هر چه سریع تر اجرا شود.
افزایش حجم ترانزیت تا ۵۰ میلیون تن
وی با اشاره به اینکه در مجمع اقتصادی خزر برنامه ریزی برای افزایش حجم ترانزیت کالا تا ۵۰ میلیون تن تا سال ۲۰۳۰ در دستور کار است، عنوان کرد: این میزان ترانزیت از راه حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی صورت می گیرد و با رفع گلوگاه های مرزی و ایجاد کریدورهای سبز برای کوتاه کردن زمان ترانزیت کالا دستیابی به این هدف آسان خواهد بود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه تکمیل راه آهن رشت – آستارا در این اجلاس مورد تمرکز طرفین قرار خواهد داشت، اظهار داشت: ایران سرمایه گذاری لازم برای تملک املاک را شروع کرده است و طرف روسی روسازی و ریل گذاری را انجام خواهد داد.
علاقه روسیه برای سرمایه گذاری در بنادر ایران
افندی زاده ضمن اشاره به علاقمندی روس ها برای سرمایه گذری در بنادر شمالی و جنوبی کشور نظیر چابهار و بندرعباس، اظهار داشت: پیشنهاد فعلی آنها تکمیل خط ریلی رشت به انزلی به منظور ایجاد هاب ترانزیتی از راه انتقال کالا با کشتی به بندر انزلی و از آنجا با خطوط ریلی به سایر بنادر ایران است.
۸۵ درصدجابجایی کالا در کشور جاده ای است
وی به همکاریهای میان ایران با ترکمنستان و قزاقستان برای انتقال کالا به سمت شبه قاره هند اشاره نمود و اظهار داشت: هم اکنون ۸۵ درصد از جابجایی کالا در کشور از راه جاده ای صورت می گیرد که باید با تکمیل زیرساخت ها و تأمین ناوگان ریلی ترانزیت کالا را از راه ریل و بنادر چابهار و بندرعباس انجام داد.
افندی زاده با تاکید بر این که در مجمع اقتصادی خزر بر روی عملیاتی کردن تفاهمنامه های دوجانبه و چندجانبه تمرکز خواهیم کرد، اظهار داشت: در این اجلاس با کاهش تعرفه ها، ایجاد کریدور سبز، رفع موانع داخلی و خارجی و جذب سرمایه گذاری تلاش خواهیم کرد تا ایران را به هاب ترانزیتی منطقه تبدیل نماییم.
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: کشورمان می تواند سهم بسزایی در انتقال ۶۰ میلیون تن کالا که از چین به اروپا منتقل می شود را در اختیار داشته باشد و باید از راه خط آهن اینچه برون و سرخس نقش خویش را در این حوزه هم گسترش دهیم.
قابل ذکر است دومین مجمع اقتصادی دریای خزر با حضور معاون اول رئیس جمهور ایران و نخست وزیران چهار کشور ساحلی دیگر در شهر مسکو درحال برگزاری است.


منبع:

1401/07/15
14:50:08
5.0 / 5
93
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی