Niazgah نیازگاه
نیازگاه گزارش می دهد؛

اعلام نرخ خرید تضمینی گندم برای اولین بار قبل از آغاز فصل کشت توسط دولت سیزدهم

اعلام نرخ خرید تضمینی گندم برای اولین بار قبل از آغاز فصل کشت توسط دولت سیزدهم

به گزارش نیازگاه، یکی از اشکالات کشاورزان در سالهای گذشته تاخیر در اعلام قیمت خرید تضمینی گندم بود، اما در دولت سیزدهم با بیان بموقع نرخ خرید تضمینی این محصول در دو سال گذشته، راه را برای خودکفایی باردیگر کشور فراهم شده به صورتی که برای اولین بار در کشور نرخ خرید گندم قبل از آغاز فصل جدید زراعی اعلام گردید.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، گندم یک کالای اساسی با امنیت ملی و قوت اصلی کشور است که از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد که کمبود آن می تواند امنیت غذایی کشور را با مخاطره جدی روبرو کند. دولت برای تأمین نیاز کشور کمبود گندم را با واردات تأمین می کند، این در شرایطی است که امروز بسیاری از کشورهای دنیا با بحران مواد غذایی مواجهند.
میزان تولید و خرید تضمینی گندم از جانب دولت در سالهای گذشته کاسته شده بود که بخشی از آن به مبحث کم آبی در کشور و بخش دیگر به سیاست های دولت گذشته مربوط می شد چونکه این سیاست ها کشاورزان را برای کشت گندم دل سرد می کرد.
اعلام بموقع و زودهنگام و افزایش قیمت خرید تضمینی گندم از جانب دولت باعث ایجاد انگیزه و رغبت در بین کشاورزان برای تولیدات بیشتر و باکیفیت تر آن می شود. وقتی قیمت خرید تضمینی گندم پیش از اغاز سال زراعی اعلام می شود، کشاورزان بیشتری تمایل به کشت این محصول دارند و منجر به افزایش تولید آن خواهد شد.
دولت سیزدهم در اولین روزهای سالجاری قیمت خرید تضمینی گندم را به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش داد که این مورد کشاورزان را دل گرم کرد، به طوری سبب سال قبل میزان خرید این محصول حدود ۴.۵ میلیون تن بود که سال جاری به ۷.۵ میلیون تن افزایش پیدا کرد. حتی شاهد افزایش بیشتر از ۱۰۰ درصدی خرید تضمینی گندم نسبت به سال قبل در ۱۲ استان کشور بودیم که در این میان، خرید گندم در بعضی از استان ها ۳ تا ۵ برابر شده بود.
در واقع تاخیر در اعلام بموقع نرخ خرید تضمینی گندم و پایین بودن قیمتها در دولت های گذشته منجر به سردرگمی کشاورزان در زمان تولید، کاهش حجم تولید و در نهایت افزایش میزان واردات در سالهای اخیر شده است، به صورتی که طی این سال ها شاهد کاهش حجم تولید و افزایش میزان واردات گندم بوده ایم.
بنابر این گزارش، قیمت خرید هر کیلوگرم گندم تا سال ۹۷ یک هزار و ۳۰۰ تومان بود که در سال ۹۸ به یک هزار و ۷۰۰ تومان، سال ۹۹ به ۲ هزار و ۵۰۰ تومان و در سال ۱۴۰۰ به ۵ هزار تومان رسید اما در یک ساله فعالیت دولت سیزدهم این میزان رشد ۱۶۰ درصدی داشته اشت.
نرخ خرید تضمینی گندم در سال زراعی ۱۳۹۴ - ۱۳۹۳ یک ماه پس از آغاز فصل، در سال زراعی ۱۳۹۵ - ۱۳۹۴ دو ماه پس از فصل، سال ۱۳۹۶ - ۱۳۹۵ حدود ۶ ماه پس از شروع فصل زراعی، در سال هایی ۱۳۹۷ - ۱۳۹۶ و ۱۳۹۸ - ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ - ۱۳۹۹ ۷ ماه پس از فصل زراعی جدید و ۱۴۰۰ - ۱۳۹۹، ۸ ماه بعد از آغاز فصل زراعی اعلام گردید که این امر سردرگمی و نارضایتی کشاورزان را برای کشت گندم به دنبال داشت.
دولت سیزدهم که از مردادماه سال قبل سکان مدیریت کشور را به دست گرفت، نرخ خرید تضمینی گندم را بدون تاخیر اعلام نمود تا کشاورزان دلگرم شوند و الان قبل از شروع سال زراعی جدید، دولت قیمت خرید تضمینی گندم را تعیین و اعلام کرد؛ به صورتی که این مورد برای اولین بار است که دولت قیمت خرید تضمینی گندم را بدون تاخیر و پیش از شروع فصل زراعی جدید اعلام نمود.
دولت سیزدهم سال قبل و در ابتدای امر قیمت هر کیلوگرم گندم معمولی را ۷ هزار و ۵۰۰ تومان جهت پشتیبانی از کشاورزان تعیین کرد و باردیگر در ایام نخست سالجاری باردیگر قیمت خرید تضمینی گندم را با عنایت به بحران ناشی از جنگ اوکراین و روسیه به صورت مجدد افزایش داد و برای پشتیبانی از کشاورزان، نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم را ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین کرد؛ یعنی کشاورزان هر کیلوگرم گندم را ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان و یک هزار تومان بعنوان هدیه تحویل به دولت فروختند.

حال دولت سیزدهم با نزدیک شدن به سال زراعی جدید ۱۴۰۲- ۱۴۰۱ مبادرت به تعیین و اعلام بموقع نرخ خرید تضمینی گندم کرد تا جایی که رضایت و خرسندی کشاورزان را به دنبال داشته است.
طبق مصوبه شورای قیمت گذاری دولت، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم برای سال زراعی جدید (۱۴۰۱ - ۱۴۰۲) ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شد؛ همینطور برای پشتیبانی از کشاورزان ۱۵۰۰ تومان یارانه کشت به ازای هر هکتار کشت گندم به کشاورزان پرداخت می شود؛ این یعنی قیمت خرید تضمینی گندم به ۱۳ هزار تومان افزوده شد.
در واقع قیمت خرید تضمینی سال زراعی جدید برای اولین بار در کشور در نیمه شهریورماه یعنی ۱۵ روز پیش از آغاز فصل جدید زراعی اعلام گردید تا کشاورزان از بلاتکلیفی نجات پیدا کنند و برای کشت گندم برنامه ریزی دقیقی داشته باشند.
در مجموع دولت سیزدهم قیمت خرید تضمینی جدید گندم در سال زراعی جدید را ۱۳ هزار تومان تعیین کرد که می تواند علاوه بر پشتیبانی از تولید داخلی، افزایش تولید و کاهش واردات را به دنبال داشته باشد و بطور حتم برنامه ریزی دولت سیزدهم برای ادامه این شرایط پایداری و خودکفایی در تولید را به دنبال خواهد داشت.
گام دولت سیزدهم در بخش کشاورزی در پشتیبانی از کالای اساسی همچون گندم تغییر سیاست قیمتی در پشتیبانی از کشاورزان بوده که تابحال هم این سیاست مثبت ارزیابی شده به صورتی که نتیجه این اقدام افزایش تولید گندم به ۱۱ میلیون تن شد، البته با افزایش تولید گندم سایر محصولات کشاورزی همچون جو و برنج هم افزایش تولید پیدا کردند.
پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم و با هدف پشتیبانی از گندمکاران و ایجاد انگیزه در آنها، نرخ خرید گندم با ۱۳۰ درصد رشد نسبت به سال ۱۴۰۰، در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان رساند و با ۱۶۰ درصد رشد نسبت به سال ۱۴۰۰، در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ به ۱۳ هزار تومان (با احتساب یارانه کشت) افزوده شد.
در واقع افزایش بیشتر از ۲.۵ برابری نرخ خرید تضمینی گندم از جانب دولت سیزدهم، راهبردی بود تا با پشتیبانی از کشاورزان، تولید افزایش یابد به نحوی که در سالجاری، میزان خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته، ۵۸.۵ درصد رشد داشته و پیشبینی می شود این روند در سال آینده هم همچنان استمرار و تداوم داشته باشد.


منبع:

1401/06/20
22:49:57
5.0 / 5
24
تگهای خبر: افزایش , تولید , دولت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی