Niazgah نیازگاه

روزشمار هفته فرهنگ مالیاتی

روزشمار هفته فرهنگ مالیاتی

به گزارش نیازگاه مدیرکل دفتر روابط عمومی و فرهنگ سازی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، در آستانه هفته فرهنگ مالیاتی و روز مالیات (۱۶ تیرماه )، روزشمار و عناوین روزهای این هفته را اعلام نمود.به گزارش نیازگاه به نقل از سازمان امور مالیاتی، بهنام سرخیل، مدیر کل دفتر روابط عمومی و فرهنگ سازی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، ضمن اشاره به در پیش بودن روز مالیات (۱۶ تیرماه) و هفته فرهنگ مالیاتی (۱۶ لغایت ۲۲ تیرماه)، روزشمار و عناوین روزهای این هفته را اعلام نمود.
وی با اشاره به اینکه روز شانزدهم تیرماه در تقویم رسمی کشور، بعنوان روز مالیات نام گذاری شده، عنوان داشت: روز پنجشنبه (۱۶ تیرماه)، اولین روز هفته فرهنگ مالیاتی به علت اهمیت و گستردگی دامنه فعالیت و تأثیر و نفوذ قابل توجه رسانه های جمعی در افکار عمومی و نقش پررنگ رسانه ها در توسعه فرهنگ مالیاتی، اطلاع‎رسانی بهنگام و آموزش و آگاهی شهروندان از تکالیف قانونی، به نام «مالیات، رسانه و فرهنگ سازی مالیاتی» نامگذاری شده است.
مدیرکل دفتر روابط عمومی و فرهنگ سازی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور افزود: از آنجائیکه مودی مداری و تکریم ارباب رجوع، اصل نخست و سیاست بنیادین نظام مالیاتی است و اعتماد مودیان به دستگاه مالیاتی و همینطور رضایت ایشان، شاخصه نظام مالیاتی کارآمد و عدالت محور است، بنابراین روز جمعه (۱۷ تیرماه) به نام «مالیات، مودی مداری و عدالت اجتماعی» نامگذاری شده است.
دکتر سرخیل همینطور با بیان اینکه، کارکنان خدوم و پرکار دستگاه مالیاتی، بعنوان سربازان خط مقدم جبهه اقتصادی، نقش های سترگی را در شرایط خطیر اقتصادی کشور ایفا کرده و خدمات موثری را در قالب نظام مالیاتی به جامعه میلیونی مودیان ارائه می دهند، عنوان داشت: بر همین اساس، روز شنبه (۱۸ تیرماه) به نام «مالیات و سربازان جبهه اقتصادی» نامگذاری شده است.
وی در ادامه با اشاره به این مطلب که نظام مالیاتی از محورهای کلیدی تحول اقتصادی و توسعه همه جانبه کشور به حساب می آید و با کاهش درآمدهای نفتی و فشارهای اقتصادی، عملاً مالیات به بازیگر اصلی میدان اقتصادی و از پیشران های جدی رشد و آبادانی بدل شده، عنوان کرد: به علت اهمیت مالیات در توسعه و پیشرفت کشور، روز یکشنبه (۱۹ تیرماه) به روز «مالیات، توسعه، عمران و آبادانی» نامگذاری شده است.
مدیرکل دفتر روابط عمومی و فرهنگ سازی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در توضیح نامگذاری روز دوشنبه (۲۰ تیرماه) بعنوان روز «مالیات، بهداشت و سلامت» اظهار داشت: بخش مهمی از درآمدهای مالیاتی به ارائه خدمات عمومی به شهروندان اختصاص می یابد که در بین این خدمات، بخش بهداشت و سلامت سهم قابل توجهی را به خود مختص کرده است. وی ادامه داد: بر مبنای قانون، یک درصد مالیات بر ارزش افزوده هم تحت عنوان مالیات سلامت به وزارت بهداشت و درمان اختصاص می یابد.
دکتر سرخیل همینطور عنوان داشت: روز سه شنبه (۲۱ تیرماه) به نام «مالیات، هوشمندسازی نظام مالیاتی» نامگذاری شده است. هوشمندسازی فرآیندهای مالیاتی از نگاههای تحولی نظام مالیاتی در دوره جدید به حساب می آید و با تحقق هوشمندسازی، عملاً نظام نوین مالیاتی که مبتنی بر داده و اطلاعات است، با تحولات اساسی رو به رو خواهد شد که بر مبنای آن، ارتباط مودی و ممیز کاسته شده و با شفاف شدن بخش های پنهان اقتصاد، امکان فرار مالیاتی به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.
وی در مورد نامگذاری آخرین روز هفته فرهنگ مالیاتی (چهارشنبه ۲۲ تیرماه) به نام «مالیات، تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین» هم اظهار داشت: با عنایت به نامگذاری سال جاری به سال «تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین» از جانب مقام معظم رهبری و اهمیت ویژه پشتیبانی از تولید، اشتغال و کسب و کارهای دانش بنیان، این مورد در اولویت اصلی برنامه های نظام مالیاتی قرار دارد و در نظر است تا در قالب این راهبرد مهم بگونه ای عمل شود تا اقدامات مختلف به تحقق مطلوب این امر منتهی شوند.
دکتر سرخیل در خاتمه با اشاره به اینکه برنامه های متنوعی برای اجرا در هفته فرهنگ مالیاتی پیشبینی شده، اعلام نمود: برگزاری همایش ویژه گرامیداشت روز ملی مالیات، رونمایی از پایگاه خبری مالیاتی ایران (این تا)، برگزاری اختتامیه سومین جشنواره ملی فرهنگ مالیاتی، رونمایی از سامانه سفیران مالیاتی، تقدیر از همکاران و مودیان نمونه، برگزاری نشست و دیدار با مسؤلان نظام، افتتاح چندین طرح شهری در مناطق مختلف کشور که از محل مالیات بر ارزش افزوده تأمین هزینه شده اند، بازدید از پردیس دانش بنیان و اجرای برنامه های گسترده فرهنگی و رسانه ای با محوریت مالیات، همچون اقدامات مهمی است که در کنار دیگر برنامه های فرهنگی و طرح های تحول آفرین مالیاتی در خلال هفته فرهنگ مالیاتی به اجرا در خواهند آمد.


منبع:

1401/04/18
07:54:24
5.0 / 5
131
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , اقتصاد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی