Niazgah نیازگاه
رئیس سازمان صمت فارس:

نمی دانم برای وام صندوق توسعه چه باید کرد

نمی دانم برای وام صندوق توسعه چه باید کرد

نیازگاه: رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان فارس از مشکلات واحدهای صنعتی در استان سخن اظهار داشت که سالیان پیش از صندوق توسعه ملی وام گرفته و الان باید با نرخ جدید ارز مطالبات خودرا بپردازند.به گزارش نیازگاه به نقل از مهر، حمیدرضا ایزدی ظهر پنج شنبه در جمع خبرنگاران در پاسخ به خبرنگار مهر، درباب وام های گرفتن شده صنایع از صندوق توسعه بیان کرد: این مشکل یکی از اساسی ترین مشکلاتی است که واحدهای صنعتی گرفتن کننده وام و تسهیلات از صندوق توسعه ملی با آن مواجهند.
وی افزود: این مساله مشکلی کشوری است و تا حالا بیش از ۲۰۰ واحد اقتصادی خصوصی در کشور از تسهیلات صندوق توسعه بهره برده و بگفته مدیرعامل این صندوق باید نسبت به تصفیه حساب با صندوق توسعه با نرخ ارز جاری اقدام نمایند.
به گفته این مقام مسئول اینطور واحدها که در استان فارس نیز با این مشکل مواجه اند قبل تر از صندوق توسعه وام دریافت کرده و الان باید با نرخ ارز جدید مبادرت به پرداخت تسهیلات کنند.
ایزدی درباب بازگشت واحدهای راکد به تولید بیان کرد: طی سال ۱۴۰۰ با کوشش های انجام شده در استان فارس و دستگاه های همکار شاهد بازگشت به تولید بیش از ۱۵۸ واحد صنعتی و ۲۲ واحد معدنی بوده ایم این در حالیست که حقوق دریافتی سازمان صنعت معدن و تجارت استان فارس از معادن بیش از ۱۷۰ میلیارد تومان بوده است که نسبت به سال ۱۳۹۹ بیش از ۷۴ درصد رشد داشته است.
وی افزود: باتوجه به وظیفه نظارت بر بازار توسط سازمان صمت شاهد بیش از ۱۵۷ هزار و ۲۲۸ بازرسی در استان فارس بوده ایم که این میزان بازرسی در استان فارس سبب شناخت و ایجاد پرونده برای ۲۱ هزار و ۴۳۱ متخلف صنفی شده که ارزش ریالی این پرونده ها نیز بیش از ۸ هزار میلیاردریال تخمین زده شده است.
به گفته این مقام مسئول میزان ارزش ریالی پرونده های کشف شده در سال قبل نسبت به زمان مشابه سال قبل ۴۹۰ درصد و تعداد پرونده ها نیز ۱۷۹ درصد بالا رفته است.
رئیس سازمان صمت فارس اشاره کرد: بیشترین موضوعات کشف شده در این بازرسی ها شامل احتکار، عدم اعلام موجودی، کم فروشی، حمل و نقل کالای قاچاق و تقلب بوده است لازم به ذکر است که برمبنای قانون میزان جرایم واحدهای صنفی متخلف ۱۰ برابر شده است.
او درباب صادرات استان فارس نیز اشاره کرد: برمبنای آمارهایی که در زمینه گمرک استان فارس به دست آمده است صادرکنندگان استان از مبدا فارس طی سال قبل ۵۳۱ میلیون دلار صادرات داشته اند اما این در حالیست که میزان صادرات استان فارس از تمام گمرکات کشور بیش از دو میلیارد و ۵۰ میلیون دلار به ثبت رسیده است که بیشترین میزان صادرات استان از منابعی نظیر پتروشیمی، فولاد و آلومینیوم بوده است.
به گفته این مقام مسئول طی دو سال قبل فعالیت یک هزار و ۷۰۰ واحد فروشگاهی مجازی در استان فارس دارای مجوز شده است و۲۰۵ شرکت دانش بنیان نیز در حوزه های مختلف از این سازمان پروانه فعالیت دریافت کرده اند.
رئیس سازمان صمت فارس درباب سال ۱۴۰۱ نیز متذکر شد: باتوجه به هدف گذاری های انجام شده طی امسال مقرر شده است ۲۲۰ واحد جدید به بهره برداری یا به چرخه تولید بازگردند این در حالیست که سرمایه گذاری انجام شده در این طرح ها بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان عنوان شده است.
وی درباب خروج صنایع آلاینده در شیراز نیز متذکر شد: چهار کارخانه نشاسته سازی، روغن نباتی، سیمان و پشم شیشه باید از شیراز بیرون بروند که تنها روند خروج کارخانه پشم شیشه مثبت ارزیابی شده و این احتمال وجود دارد که طی سال آینده این کارخانه به صور کامل از شیراز بیرون رود.
او اضافه کرد: سایر کارخانه ها که باید از شیراز بیرون بروند هنوز نتوانسته اند شرایط مناسبی را برای خروج از شیراز فراهم آورند بدین جهت امید است مدیران این کارخانه ها زمینه خروج از شیراز را سرعت ببخشند این در حالیست که کارخانه سیمان جدید که در خرامه درحال راه اندازی است تنها ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.منبع:

1401/04/10
13:18:20
5.0 / 5
192
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی