Niazgah نیازگاه
رئیس سازمان برنامه و بودجه:

اوضاع کشور رو به بهبود است

اوضاع کشور رو به بهبود است

نیازگاه: معاون رئیس جمهور اظهار داشت: افزایش یارانه باعث اصلاح ضریب جینی و کم شدن فاصله طبقاتی شده و با آزاد شدن قیمت ها، دولت خویش را از چرخه اقتصاد بیرون می کشد.به گزارش نیازگاه به نقل از مهر، مسعود میرکاظمی معاون رئیس جمهور در مسافرت به شهر مقدس قم و در دیدار با مراجع تقلید، مطالبی را درباره وضعیت اقتصادی کشور عرضه کرد و اضافه کرد: کشور در وضعیت خوبی به این دولت تحویل داده نشد، بدهی های دولت قبل، همچون اوراق بهادار و هم بدهی به بانکها و هم تأمین اجتماعی از مشکلات به ارث رسیده از دولت قبل است که بحمدالله همه این مشکلات توسط دولت فعلی مدیریت شد.
وی اضافه کرد: در ابتدای تحویل این دولت، حتی حقوق کارکنان دولت با مشکل مواجه بود، اما دولت توانست با تلاش مستمر و گسترش روابط با کشورهای منطقه این مشکلات را پشت سر بگذارد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، اضافه کرد: دولت توانست تا آخر سال گذشته حدود ۱۸۰ هزار میلیارد تومان هزینه خدمات عمرانی پرداخت کند، بدون این که هیچ گونه استقراضی داشته باشد.
وی با اعلان اینکه دولت بدون پیوستن به «اف ای تی اف» واکسن خریده و کرونا را مهار کرد، بیان داشت: دولت کوشیده درآمد نفت را بالا ببرد و همینطور درآمد مالیاتی بالا رفته است و پول های بلوکه شده هم پس گرفته شده است.
معاون رئیس جمهور اظهار داشت: گرانی گندم که معلول خشکسالی و بالا رفتن قیمت جهانی آن است از یکسو، و حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی که قانون لازم الاجرا بود از طرفی، مشکلاتی برای دولت در آغاز راه ایجاد کرد و با تأیید رهبر معظم انقلاب، به سبب آغاز کار دولت، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی ۶ ماه به تعویق افتاد و بودجه ماه های آخر سال قبل هم که توسط دولت قبل تماماً هزینه شده بود، به دستور رهبر معظم انقلاب تأمین شد و ما را از مشکل بزرگی رهاند.
میرکاظمی با اعلان اینکه با افزایش یارانه، ضریب جینی، اصلاح و فاصله طبقاتی کم شده است، اضافه کرد: با آزاد شدن قیمت ها، دولت خویش را از چرخه اقتصاد بیرون می کشد و به نظارت مشغول می شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور همینطور بیان داشت: اختلاف قیمت کالای یارانه ای داخل و خارج سبب شده بود که اجناس یارانه ای ایران بعد از چند روز به وفور در فروشگاه های کشورهای همسایه به فروش برسد و حذف ارز ترجیحی سبب شد هم رانت و قاچاق کم شود و هم رقابت در تولید افزایش پیدا کند، چون تولیدکننده درگذشته نمی توانست با کالای وارداتی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده، رقابت کند.
معاون رئیس جمهور با تاکید بر این که دولت امانتدار است و با صرفه جویی از دارایی مردم حفاظت می کند، یادآورشد: مواد غذایی در سطح بین الملل در همه کشورها گرفتار آشفتگی است و با حذف ارز ترجیحی در ایران، قیمت کالاها در کشورهای همسایه به شدت افزایش پیدا کرده است.
وی اضافه کرد: طرح دولت در خرید نان با کارت بانکی از مهم ترین طرح های دولت می باشد که سبب صرفه جویی تا ۳۰ درصد در مصرف گندم کشور خواهد شد. با توجه به نیاز کشور به واردات گندم این اقدام سبب پیشگیری از هدر ر فت ارز و کمک به اقتصاد ملی خواهد شد.
در این اقدام، نانوا آرد را به قیمت آزاد خریداری می کند، ولی مصرف کننده نان را به قیمت قبل خریداری می نماید و یارانه نان به مقدار نان فروخته شده به نانوا داده می شود.
میرکاظمی در انتها به سیاست های دشمنان در منطقه اشاره نمود و اظهار داشت: بایدن، رئیس جمهور آمریکا در مسافرت به منطقه نقشه هایی برای ایران و انقلاب دارد که خود مبین حساسیت اوضاع کنونی است.
پس از بیان مطالب توسط وی، حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان بعضی از گلایه های عمومی مردم مانند گرانی کالاها و اجاره مسکن و خودرو، از دولت خواستند برای این گرانی ها تدبیر کنند و ضمناً از تلاشهای دولت تقدیر کرده و برای دولتمردان آرزوی موفقیت نمودند.
میرکاظمی هم در انتها به بیان دلایل گرانی ها پرداخته و توضیح دادند که بخش از گرانی ها مستند به گرانی و تورم جهانی است که بی سابقه است. بخش دیگر هم معلول تورم به ارث رسیده از دولت قبل است و بخش سوم هم ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است که مصوبه مجلس بوده و دولت برای جبران این هزینه ها یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی را به ازای هر نفر می پردازد که البته این رقم بار سنگینی به دوش دولت می باشد.
وی همینطور به این نکته اشاره نمود که اوضاع کشور رو به بهبود است و امید بسیاری به حل مشکلات وجود دارد.

1401/04/04
13:54:10
5.0 / 5
164
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , اوراق , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی