Niazgah نیازگاه
وزیر نفت خبر داد:

اجرای 25 طرح کلان نفتی با سرمایه گذاری 30 میلیارد دلاری در سال 1401

اجرای 25 طرح کلان نفتی با سرمایه گذاری 30 میلیارد دلاری در سال 1401

به گزارش نیازگاه وزیر نفت اظهار داشت: تا اختتام امسال 25 طرح عظیم با سرمایه گذاری 30 میلیارد دلاری شروع می شود که در حوزه افزایش تولید، تامین امنیت انرژی، ایجاد اشتغال و تکمیل زنجیره ارزش افزوده خواهد بود.


به گزارش نیازگاه به نقل از خبرگزاری ایرنا، «جواد اوجی» امروز (جمعه) در مراسم شروع به کار بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ضمن اشاره به این که نمایشگاه صنعت نفت میثاق سالانه فعالان داخلی و خارجی است، اضافه کرد: این نمایشگاه یکی از بزرگ ترین نمایشگاه های نفت جهان است.
وی افزود: ترسیم برنامه صنعت نفت امکان برنامه ریزی برای آینده را ایجاد خواهد نمود.
اوجی ضمن اشاره به این که شعار نمایشگاه امسال، «صنعت نفت دانش بنیان؛ تولید ایرانی، صادرات جهانی» است، اظهار داشت: در این خصوص اولویت ها و دیدگاه های صنعت نفت ترسیم شده است.
وزیر نفت تصریح کرد: نخستین مورد که جزو برنامه های اصلی وزارت نفت می باشد، دانش بنیان کردن صنعت نفت و توجه به ساخت داخل است که در همه دنیا نیز صنعت نفت جهان محل توسعه خیلی از فناوری های نوین است.
حضور ۱۰۰ شرکت دانش بنیان در نمایشگاه نفت
وی افزود: حضور بیش از ۱۰۰ شرکت دانش بنیان و پارک فناوری در این نمایشگاه نشان از جدیت وزارت نفت می باشد.
اوجی با اشاره به اینکه انتخاب شعار سال به نام تولید دانش بنیان اشتغال آفرین نیز مسئولیت وزارت نفت را بیشتر کرده و این رویکرد شعاری نیست، اظهار داشت: وزارت نفت برنامه و احکام موردنیاز برای تولید دانش بنیان و اشتغال زایی در صنعت نفت را با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تهیه کرده که به زودی به تصویب هیات وزیران می رسد و برنامه وسیعی برای افزایش تولید دانش بنیان کردن و اشتغال در دستور کار است.
وزیر نفت اضافه کرد: در دولت سیزدهم فراخوانی برای شرکتهای دانش بنیان منتشر گردید که ۳۰۰ شرکت در این فراخوان در زمینه های اولویت دار و اشتغال آفرین مانند بهینه سازی، احیای چاه های کم بازده و توسعه زنجیره ارزش مشارکت کردند.
به گفته وی، تکمیل زیست بوم فناوری نفت به دنبال فعال کردن مراکز نوآوری در کنار دانشگاه ها و توسعه پارک های فناوری در دستور کار است.
اوجی افزود: همین طور پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان برای ساخت بار اول با تمرکز بر کالاهای اساسی و پر مصرف صنعت نفت که وابستگی زیادی به واردات دارد نیز در حال انجام می باشد.
وزیر نفت تصریح کرد: دومین اولویت و دیدگاه وزارت نفت توجه به سرمایه گذاری و توسعه در صنعت نفت می باشد، برای اینکه تا سرمایه گذاری انجام نشود، بخش های تولیدی پویا نخواهند شد و فضای کسب و کار بهبود نمی یابد.
وی اظهار داشت: عدم تحقق منابع موردنیاز برای توسعه صنعت نفت در سالهای گذشته نه فقط موجب مخاطره در تولید نفت و گاز است، بلکه تهدیدی برای امنیت انرژی به شمار می رود؛ ازاین رو سرمایه گذاری و توسعه در اولویت اصلی قرار دارد.
امضای ۵۰ قرارداد به ارزش ۱۶.۷ میلیارد دلار
اوجی افزود: اگر بموقع سرمایه گذاری انجام نشود با کسری تراز مصرف و تولید مواجه می شویم.
عضو کابینه دولت سیزدهم اضافه کرد: برنامه هایی در این حوزه تدوین شده است و در ۹ ماه دولت سیزدهم با استفاده از توان هلدینگ ها، بانکها و شرکتهای بزرگ بین المللی بیش از ۵۰ قرارداد با ارزش ۱۶.۷ میلیارد دلار منعقد شد که اولویت این قراردادها توسعه میادین مشترک، جمع آوری گازها همراه، توسعه زنجیره ارزش و. بوده است.
وزیر نفت تصریح کرد: برمبنای سیاست های دولت سیزدهم، ۴۸ طرح کلان و نیمه کلان در صنعت نفت با سرمایه گذاری ۱۳ میلیارد دلاری را تا آخر سال جاری تکمیل و به بهره برداری می رسانیم.
وی اظهار داشت: همین طور تا آخر سال ۲۵ طرح عظیم با سرمایه گذاری ۳۰ میلیارد دلاری شروع خواهد شد که در زمینه افزایش تولید، تامین امنیت انرژی، ایجاد اشتغال و تکمیل زنجیره ارزش هستند.
صنعت نفت در خط مقدم نبرد تحریم ها است
اوجی با اشاره به اینکه صنعت نفت در خط مقدم نبرد تحریم ها قرار داردُ افزود: در بخش بالادست توسعه میادین نفت و گاز و در پایین دست خطوط انتقال، ساخت پتروشیمی ها و پتروپالایشگاه ها با تنفس خوراک با هدف مقابله با تحریم ها و دیپلماسی انرژی است.
وزیر نفت ضمن اشاره به این که با وجود تحریم ها ظرفیت ساخت داخل درحال رشد است، اظهار داشت: این مورد نشان دهنده شکست تحریم است و تحریم نتوانسته توسعه صنعت نفت را متوقف کند
وی با تکیه بر این که ایران ابتکار عمل را به دست گرفته است، اضافه کرد: در دولت سیزدهم توانستیم صادرات خودرا افزایش دهیم و وزارت نفت به اذعان سازمان برنامه وبودجه، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی در ایفای تعهدات بخصوص در مورد صادرات نفت در بودجه ۱۴۰۰ موفق بوده است.
اوجی افزود: حضور ۴۴ شرکت خارجی در این نمایشگاه جلوه ای از دیپلماسی انرژی و تعاملات خارجی است. با فعال کردن دیپلماسی انرژی برای جذب سرمایه اقدامات خوبی صورت گرفته و با عنایت به نیاز صنعت نفت از تمامی سرمایه گذاران کشورهای دوست و همسو استقبال می نماییم.
وزیر نفت بیان نمود: با عنایت به بحران انرژی جهان در و افزایش چشم گیر تقاضا این سرمایه گذاری، سرمایه گذاری سودآوری خواهد بود.
وزیر نفت به بازگشت ایران به دیپلماسی انرژی منطقه با احیای سوآپ گاز اشاره نمود و اضافه کرد: امکان همکاری موثر با کشورهایی مانند کشورهای امریکای لاتین که تا پیش از این موردتوجه نبود در اختیار ایران قرار گرفته است.
به گفته وی، امکان در اختیار قرار گرفتن پالایشگاه های فرا سرزمینی و بازارهای جدید برای نفت و فراورده های نفتی ایران بوجود آمده است.
اوجی تصریح کرد: هر زمان صنعت نفت در ایران به حرکت دربیاید چرخ همه صنایع به حرکت درمی آید و برای جوانان اشتغال و فرصت رشد ایجاد خواهد شد.


منبع:

1401/02/23
12:25:04
5.0 / 5
175
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی