Niazgah نیازگاه
وزیر اقتصاد:

سیاست های جدید اقتصادی به معنای آزادسازی قیمت ها نیست

سیاست های جدید اقتصادی به معنای آزادسازی قیمت ها نیست

به گزارش نیازگاه وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه سیاست های جدید به معنای آزادسازی قیمت ها نخواهد بود، از پرداخت یارانه به ۹۰ درصد افراد جامعه اطلاع داد و اظهار داشت: تا آماده شدن کارت یارانه، پرداخت ها به صورت نقدی است.به گزارش نیازگاه به نقل از مهر سید احسان خاندوزی باحضور در برنامه صف اول اظهار داشت: چند ساعت آینده، کمک هزینه معیشتی در چارچوب یارانه های جدید به حساب مشمولان دریافت یارانه، واریز می شود.
وی گفت ۳۰ درصد از جمعیت یارانه بگیر یارانه ۴۰۰ هزار تومانی و ۶۰ درصد یارانه ۳۰۰ هزار تومانی دریافت خواهند کرد که البته ۱۰ درصد از جمعیت هم بی نیاز از کمک های حمایتی دولت شناسایی شدند.
به گفته وزیر اقتصاد یارانه نان و دارو به همه افراد و دهک ها پرداخت می شود و تمایزی در این دو حوزه وجود ندارد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن اشاره به این که یارانه کمک معیشتی طبق گفته های آقای رئیس جمهور، تا چند ساعت آینده یارانه به حساب همه مشمولان دریافت یارانه واریز می شود خاطرنشان کرد: اطلاعات در ارتباط با دهک بندی جمعیت در سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمیع شده و با حداکثر دقت، تمایز میان دهک ها قائل شده است.
خاندوزی افزود: در دولت تصمیم بر این است که به جای واریز چند مرحله ای یارانه ها، تمام کمک های معیشتی به شکل یکپارچه واریز شوند و از خرداد سال جاری این کار انجام می شود که بر این اساس دیگر خبری از یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی نیست.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا این کار سال جاری انجام شد، اظهار داشت: به این علت که اقتصاد ایران بیشتر از این تاب سیاست های غلط گذشته را نداشت و از جایی که در بودجه ۱۴۰۱ هم این تکلیف قانونی به دوش ما گذاشته شده بود، در اولین نشست ستاد اقتصادی دولت عنوان شد که بیشتر از این در این اصلاحات تأخیر نداشته باشیم و کمک ها و قیمت خرید تضمینی به کشاورزان داخلی داده شود.
وزیر اقتصاد ادامه داد برخی تصور می کنند که دولت با حذف ارز ترجیحی می خواهد برای سیاست های ارزی خود، به سمت آزادسازی نرخ ارز برود که باید تاکید کنم سیاست ارزی دولت با از بین بردن رانت های حوزه ارز متفاوت می باشد و دولت قائل به رهاسازی نرخ ارز نیست. همچنین، این سیاست های جدید اصلاً به معنای آزادسازی قیمت ها و اقتصاد کشور نخواهد بود.
خاندوزی خاطرنشان کرد: حمایت ها به تناسب سیاست های اصلاح یارانه ای کشور ادامه خواهد داشت و این کار قطعی است. اما با عنایت به تکلیف بودجه ای سال جاری، اگر دولت بتواند اولویت پرداخت یارانه ها را از راه کالابرگ یا همان کارت یارانه پرداخت کند و زیرساخت های آن فراهم گردد، از پرداخت های نقدی فاصله خواهیم گرفت.
وی ضمن اشاره به طرح جدید نان اظهار داشت: طرحی که در وزارت اقتصاد پیشنهاد داده شد به این صورت بود که پرداخت از جیب مردم برای مصارف متعارف هیچ تغییری نمی نماید. در واقع، مردم همان مقدار قیمت قبلی را می پردازند. در این طرح، تعداد نان خریداری شده در سامانه ثبت می شود و به دنبال آن هم میزان آرد مورد استفاده هم ثبت و قابل شناسایی خواهد بود. برای جبران نیز، نانوا را برای پرداخت این حمایت انتخاب کردیم که بخشی از یارانه نان به او پرداخت می شود.
این مقام مسئول افزود: امکان اعتراض، زمان برداشت واریزی های امشب و سایر جزئیات این طرح جدید از راه سایت وزارت رفاه و اطلاعیه هایی که از فردا منتشر می شود، وجود دارد.


منبع:

1401/02/20
12:40:28
5.0 / 5
66
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی