Niazgah نیازگاه
ابراز اطمینان معاون اول رئیس جمهور به مردم؛

یارانه نان و دارو به هیچ وجه حذف نمی گردد

یارانه نان و دارو به هیچ وجه حذف نمی گردد

نیازگاه: معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه یارانه نان و دارو به هیچ وجه حذف نمی گردد، اظهار داشت: برای نان سنتی یارانه ای در نظر گرفته شده که طبق مصوبه مجلس باید به صورت کالابرگ الکترونیکی پرداخت گردد.به گزارش نیازگاه به نقل از مهر، محمد مخبر در برنامه تلویزیونی «صف اول» شبکه خبر ضمن تشریح اقدامات دولت سیزدهم برای مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها، از خشکسالی در مناطقی که عمدتا محل تولید کالاهای اساسی بوده اند، جنگ اوکراین که تولیدکننده ۷۰ درصد دانه های روغنی و ۳۰ درصد غلات جهان بوده و همین طور جمع آوری عجیب کالاهای اساسی در نقاط مختلف دنیا بعنوان عامل کمبود کالا و گرانی یاد کرد.
معاون اول رئیس جمهور با اعلان اینکه مقام معظم رهبری با اشراف کامل به مسائل، در ۱۵ سال اخیر را با عناوین اقتصادی نام گذاری فرمودند، پیگیری جدی و تحقق شعارهای مقام معظم رهبری را از ماموریت های اصلی دولت سیزدهم عنوان نمود.
مخبر اضافه کرد: دشمنان پس از شکست نظامی خصوصاً در جنگ تحمیلی هشت ساله میدان جنگ را عوض کردند و به جنگ اقتصادی با ملت ایران روی آوردند.
وی افزود: گستره جنگ اقتصادی فراگیرتر از جنگ نظامی است و دشمن کوشش کرد همه ملت ایران را درگیر این جنگ کند اما با رهنمودها و تذکرات مقام معظم رهبری نتوانست به موفقیت برسد.
معاون اول رئیس جمهور درباب اقدامات جمهوری اسلامی برای مقابله با تحریم های دشمنان و بازدارندگی راهبردی در زمینه اقتصاد اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب از یک سو راهبرد خنثی سازی تحریم ها و از طرف دیگر اقتصاد مقاومتی را مطرح نمودند و توفیقاتی که در این حوزه داشتیم ناشی از عمل به سفارش های ایشان بوده است که کشور را از تکانه های شدید اقتصادی مصون کرد.
مخبر اضافه کرد: در گذشته با کوچک ترین موضع گیری رئیس جمهور آمریکا، فاکتورهای اقتصادی تغییر می کرد اما امروز آنها متوجه شده اند که تحرکات و موضع گیری های آنها چالش آفرین نیست.
وی با اعلان اینکه دولت سیزدهم اقدامات خوبی در عرصه خنثی سازی تحریم ها داشته است، گفت: در شروع به کار دولت فروش نفت حدود ۶۰۰ هزار بشکه بوده و امکان دسترسی مناسب به منابع حاصل از فروش نفت نداشتیم.
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: همین طور منابع مالی زیادی از کشورمان بلوکه شده بود و وضعیت کالاهای اساسی هم در وضعیت نامناسبی قرار داشت که می توانست مشکل آفرین باشد.
مخبر افزود: دولت بدون استقراض و با همان منابعی که در اختیار داشت ظرف سه تا چهار ماه توانست وضعیت کالاهای اساسی را به نقطه مناسب برساند.
وی با اشاره به مرگ و میر روزانه ۷۵۰ نفر در اثر کرونا در ایام آغاز کار دولت سیزدهم، اظهار داشت: بااینکه در گذشته تلاش هایی شده و هزینه هایی هم پرداخت شده بود اما کشورها به ایران واکسن نمی فروختند.
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: دولت سیزدهم با همان منابع در اختیار خود ۱۵۰ میلیون دوز واکسن تولید کرد و خیلی از امور کشور را با همین درآمدها و درآمدهای حاصل از فروش نفت مدیریت کرد.
مخبر همین طور با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای خنثی سازی تحریم ها، اظهار داشت: طرف های غربی در مذاکرات فهمیدند که جمهوری اسلامی محتاج مذاکره و نتایج آن نیست، بااینکه دولت سیزدهم همه تلاش خودرا برای رفع تحریم ها به کار گرفت اما اقدامات انجام شده از موضع عزت بوده است.
وی با اعلان اینکه برخی اقتصاددانان پیش بینی می کردند که قیمت دلار به ۴۰ هزار تومان برسد، اظهار داشت: اما با اقدامات دولت و گشایش های مالی که صورت گرفت، فاکتورهای اقتصادی ثبات پیدا کرد.
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: در اوایل کار دولت سیزدهم نرخ تورم ۵۰ درصد رشد داشته اما این رقم در آخر سال گذشته به حدود ۳۵ درصد رسید.
مخبر درباب افزایش قیمت برخی اقلام در هفته اخیر منشأ گرانی برخی کالاها را الزامات قانونی بودجه و طرح موضوع حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی عنوان نمود.
وی اضافه کرد: برای سال ۱۴۰۰، ۸ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی در نظر گرفته شده بود که این رقم در مدت سه تا چهار ماه مصرف شد.
معاون اول رئیس جمهور افزود: دولت یک لایحه دو فوریتی برای ساماندهی و جهت بخشی به ارز ترجیحی ارائه کرد که مجلس با فوریت آن مخالفت کرد و به سال ۱۴۰۰ نرسید و این مسئله با درخواست دولت و موافقت مقام معظم رهبری تا آخر سال حل شد.
مخبر با اعلان اینکه در لایحه بودجه ۱۴۰۱ بحث حذف ارز ترجیحی نبود و از طرف دیگر دولت مجبور بود برای جلوگیری از مفاسد این ارز، آنرا اصلاح کند، برای آنکه در روزهای نوروز و ماه رمضان مردم متحمل سختی نشوند، این کار در آن مقطع صورت نگرفت.
وی اضافه کرد: از سویی دیگر گرانی انرژی و افزایش ارزش افزوده کالاها و نیمایی شدن عوارض گمرکی بطور طبیعی تورم و گرانی را به بازار تحمیل می کرد.
معاون اول رئیس جمهور اشاره کرد: افزایش قیمت کالاهای اساسی در دنیا هم شرایط را به شکلی کرده بود که حتی برخی کشورهای اروپایی برای نخستین بار برخی کالاها را سهمیه بندی کردند.
مخبر اظهار داشت: دولت در این شرایط برمبنای الزامات قانونی و برای جلوگیری از کمبود کالاهای اساسی و همین طور مقابله با قاچاق و صدور این کالاها، جهت دهی به ارز ترجیحی را در دستور کار قرار داد.
وی اضافه کرد: این که یک شرکت ۵۰ هزار میلیارد تومان سود کسب می کرد ناشی از آن بود که خدمات ارزان دریافت می کرد و آنرا بصورت آزاد می فروخت یا صادر می کرد.
معاون اول رئیس جمهور افزود: برای نمونه شرکت های بزرگ فولادی و پتروشیمی بجای استفاده از آب دریا از آب آشامیدنی با قیمت ارزان استفاده می کردند که ما برای اصلاح این وضعیت هشت خط انتقال آب را عملیاتی کردیم.
مخبر با اعلان اینکه شرکت های تولیدی اقتصادی عمل نکرده بلکه از فرصت های رانتی بهره می بردند، گفت: بهره مندی از رانت سبب شده بود که سودجویان به درآمدهای کلان برسند اما بخش عمده مردم در مضیقه قرار داشتند.
وی در ادامه درباب تأثیر گرانی ها بر اقشار کم درآمد اظهار داشت: بااینکه گرانی ها به همه آحاد ملت فشار می آورد اما دهک های پایین و خیلی کم درآمد بیشترین صدمه را می بینند.
معاون اول رئیس جمهور برای نمونه توضیح داد: سال قبل ۱۵.۶ دهم میلیارد دلار ارز ترجیحی پرداخت گردید که برای هر دلار ۲۰ هزار تومان یارانه تخصیص یافت و حاصلضرب این ارقام ۳۱۲ هزار میلیارد تومان می شود.
مخبر گفت: در سایه این اتفاق برخی افراد به درآمدهای سرشار رسیدند و میلیونها نفر بدون بهره مندی از این یارانه ها زندگی سختی را می گذرانند که تعدادی از آنها حتی در تامین مسکن مناسب اولیه ناتوان هستند.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اعلان اینکه یارانه نان و دارو به هیچ وجه حذف نمی گردد، اشاره کرد: برای نان سنتی یارانه ای در نظر گرفته شده که طبق مصوبه مجلس باید بصورت کالابرگ الکترونیکی پرداخت گردد و برای کالاهای اساسی دیگر هم مبلغی ماهانه در نظر گرفته شده تا افزایش قیمت ها جبران شود.
معاون اول رئیس جمهور افزود: اقشار با درآمد بالاتر قسمتی از هزینه تامین این کالاها را پرداخت می کنند اما اقشار نیازمند و کم درآمد جامعه بطور کامل از این کمک هزینه ها بهره می برند و پولی که به آنها تعلق می گیرد، آرامش آنها را تامین می کند.
مخبر اظهار داشت: این کمک هزینه ها پیش از آزادسازی قیمت ها به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد.
وی اشاره کرد: در کنار این تمهیدات برای دهک های پایین جامعه سبد سهام هم در نظر گرفته شده است.
معاون اول رئیس جمهور درباب لزوم ساماندهی ارز ۴۲۰۰ تومانی و توزیع عادلانه یارانه ها، اظهار داشت: جراحی اقتصادی سبب فضاسازی از طرف کسانی می شود که رانت های کلان می برند و بنا بر این برای دولت ها هزینه داشته است.
مخبر اضافه کرد: دولت های قبلی سینه شان را برای مقابله با چالش ها سپر نکردند اما آقای رئیس جمهور اظهار داشت که من آماده ام برای اصلاح اساسی اقتصاد کشور از آبرویم هزینه کنم.
وی افزود: اگر زمانی که نرخ ارز ۱۲ هزار تومان بود، ارز ترجیحی حذف می شد، هزینه های کمتری داشت اما امروز به سبب افزایش نرخ ارز حتما تبعاتی دارد اما اصلاح اساسی اقتصاد تصمیم جدی دولت می باشد.
معاون اول رئیس جمهور از همه دلسوزان و نخبگان خواست که در این اصلاح اقتصادی، دولت را یاری دهند و برای آحاد جامعه تبیین کنند که ارز ۴۲۰۰ تومانی مغایر عدالت بوده و تولید کشور را با چالش مواجه کرده و هیچ سودی برای مردم نداشته است.
مخبر در عین حال از نخبگان و رسانه ها خواست که در تبیین مسئله، آحاد مردم خصوصاً طبقات کم درآمد جامعه را نگران نکنند و متذکر شد: این کار بزرگی است که به نفع مردم و کشور خواهد بود.
وی با اعلان اینکه مسکن بخش عمده هزینه سبد خانوار را تشکیل می دهد، از تمهیدات دولت برای کاهش این هزینه هم سخن گفت و تاکید کرد: این اقدامات هم باعث افزایش توان اقتصادی خانوارها می شود.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اقدامات دولت در حوزه مدیریت فاکتورهای کلان اقتصادی هم اظهار داشت: یکی از مواردی که تولید نقدینگی می کند، استقراض دولت از بانک مرکزی است که همیشه دولت ها بدهکار بانک مرکزی بودند اما امروز نه فقط دولت سیزدهم استقراض نکرده بلکه از بانک مرکزی بستانکار است.
مخبر بر لزوم جلوگیری از هدایت نقدینگی به سمت حوزه های دلالی تاکید کرد و اظهار داشت: نقدینگی باید به سمت سرمایه گذاری هدایت شود تا باعث توسعه کشور شود.
وی افزود: دولت مصمم به جهت دهی نقدینگی در تولید و جلوگیری از خلق پول توسط بانک هاست که بطور قطع آثار خوبی برای جامعه خواهد داشت.
معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش درباب بهره گیری دولت سیزدهم از دیدگاه های نخبگان برای اصلاح ساختارهای اقتصادی خصوصاً ساماندهی ارز ترجیحی، اظهار داشت: رئیس جمهور نسبت به مسائل مردم بسیار حساس است و موضوعات را لحظه ای پیگیری می کند.
مخبر اضافه کرد: رئیس جمهور بسیار به مشورت اهمیت می دهد و از جمع بندی های کارشناسی و نظرات نخبگان با دیدگاه های مختلف بهره می برد و در موضوع اصلاح اقتصادی و جهت دهی یارانه ها حدود چهار تا پنج جلسه با کارشناسان اقتصادی داشتند.
وی با اعلان اینکه دولت برای حل مشکل اشتغال هم تدابیر خوبی دیده است، یکی از این تمهیدات را استفاده از ظرفیت های معطل مانده در کشور دانست.
معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: در کشور کارخانه ها و واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل زیادی داشتیم که در مدت ۶ ماه با نهضت احیای کارخانه های تعطیل و نیمه تعطیل، بخش عمده آنها به مدار تولید بازگشت.
مخبر گفت فقط در دو ماه گذشته حدود ۱۰۰ کارخانه غیرفعال مجدداً به عرصه تولید بازگشته اند و در کنار آنها پیشران های توسعه اقتصادی هم ساماندهی شده اند.
وی از دیگر طرح های دولت به بحث واگذاری طرح های نیمه تعطیل اشاره نمود و اظهار داشت: خط قرمز دولت در سفرهای استانی کلنگ زنی طرح های جدید بوده است.
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: اولویت دولت در سفرهای استانی تزریق اعتبار به پروژه هایی بوده که بیش از ۶۰ درصد پیش رفته اما بر زمین مانده اند.
مخبر گفت: دولت به دنبال آنست که با تهیه طرحی جدید مردم را در تکمیل طرح های نیمه تمام برزمین مانده مشارکت دهد.
معاون اول رئیس جمهور درباره وضعیت ذخایر کالاهای اساسی کشور از مردم خواست که مطلقاً نگران ذخایر کالاهای اساسی نباشند.
مخبر اضافه کرد: اقتصاد کشور مشکل دارد اما لاینحل نیست و بااینکه اصلاح اقتصادی کاری زمان بر است اما با همراهی و همدلی قوا و مردم و همه دلسوزان حتما نتایج خوبی در پی دارد و به آینده نظام و کشور خوشبین هستم.
وی با اعلان اینکه دولت سیزدهم مصر است همه از زندگی عزتمندانه بهره مند بوده و کسی محتاج و ناتوان در تامین معاش نباشد و همه منابع به عدالت توزیع شود، اظهار داشت: خوشبختانه همه قوا در اصلاح نظام اقتصادی همدل و همراه هستند و وحدت نظر کامل و همکاری صمیمانه ای با هم دارند.

1401/02/17
21:22:11
5.0 / 5
153
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی