Niazgah نیازگاه

معرفی 64 طرح منطقه آزاد به سرمایه گذاران چینی

معرفی 64 طرح منطقه آزاد به سرمایه گذاران چینی

نیازگاه: طبق اعلام شورای عالی مناطق آزاد، حدود 64 طرح یا فرصت سرمایه گذاری به ارزش بیش از 14 میلیارد دلار به طرفین چینی معرفی شده است.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، مناطق آزاد ایران همیشه نگاهی واکنش گرا نسبت به تعامات بین المللی ایران دارند. قسمتی از وظایف آنان در قالب همکاریهای منطقه ای و جهانی بین المللی با نگاهی فعال نسبت به این تحولات، طرح ریزی و اجرا می شود.

همزمان با جدی شدن قرارداد راهبردی میان ایران و چین، گرچه هنوز جزئیات این قرارداد روشن نیست به جهت زیرساخت هایی که در هشت سال گذشته، منابع مناطق آزاد را مصروف خود کرده است، این آمادگی پدید آمد تا با تشکیل یک کمیته راهبری در مجموعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، مجموعه پروژه های قابل سرمایه گذاری و فرصت های توسعه همکاری با چین در این مناطق احصاء و معرفی شوند.

این لیست همین طور به منزله نقشه راهی برای مدیران ارشد اجرائی در بخش های مختلف همچون بخش اقتصادی وزارت امور خارجه است که می توانند علاوه بر سرمایه گذاران چینی برای سایر سرمایه گذاران خارجی نیز جذاب باشند.
گرچه رفع تحریم ها می تواند به این فرآیند سرعت دهد، ولی رویکرد رو به جلوی مدیران مناطق آزاد نسبت به این تفاهم مهم و سرنوشت ساز در کشور، سرآغازی است برای حضور موثرتر مناطق آزاد ایران در دایره تعامات تجاری و سیاسی ایران.
در این پیشنهاد، حدود ۶۴ طرح یا فرصت سرمایه گذاری به ارزش بیش از ۱۴ میلیارد دلار به طرفین چینی معرفی شده است. تهیه این لیست فراتر از هر چیز، موید فرصت هایی است که در این سال ها در مناطق آزاد ساخته و پرداخته شدند تا راه را برای
رشد سرمایه گذاری و تولید در این مناطق هموار کنند. فارغ از آنکه بهره برداران این طرح ها چه کسانی خواهند بود.
طبق اعلام شورای عالی مناطق آزاد، حدود ۵۰ پروژه به ارزش ۵۸۰ میلیون دلار و ۴۸۳ میلیون یورو و ۳۸۳ هزار میلیاردریال با مشخصات فنی لازم به مجریانی ارائه شده است که سند همکاری ۲۵ ساله با چین را به پیش می برند.
همچنین، ۶۲۲ پروژه با میانگین ۵۳ درصد پیشرفت و مشارکت بخش خصوصی گرچه در این سال ها نزدیک به ۹۰۰۰ میلیارد تومان پروژه عمرانی از محل منابع داخل سازمان های مناطق آزاد اجرا شده است که بطور عمده بر گسترش زیرساخت ها متمرکز بوده است. اما در همین فاصله نیز حدود ۶۱۵ هزار میلیاردریال سرمایه گذاری ریالی، ۷۰۱ میلیون دلار سرمایه گذاری ارزی داخلی و ۱.۹ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در این مناطق جذب شده است که بطور عمده بر پروژه های صنعتی و کشاورزی یا در صنعت گردشگری متمرکز بوده است.

شماری از این سرمایه گذاری ها به نتیجه رسیده و برخی نیز در پروسه ساخت و ساز قرار دارند. پرواضح است که پروژه های کلان مقیاس نظیر اجرای طرح های تولید ۱۰ میلیون تن فولاد و ۲۰ میلیون تن پتروشیمی در چابهار و نظایر آنها در سایر مناطق، فرآیندی طولانی در متقاعد کردن سرمایه گذار، ارائه مشوق های مورد نیاز برای نادیده گرفتن تحریم ها و همین طور پیچیدگی های قانونی سرزمین اصلی در پشتیبانی از کارآفرین و سرمایه گذار که در مناطق آزاد نیز ردپای خیلی از آنان کماکان وجود دارد، زمان شروع یک پروژه سرمایه گذاری تا به نتیجه رسیدن فرآیندهای اجرائی و مراحل ساخت و ورود تجهیزات و گرفتن بعضی لایسنس ها و.... را طولانی می کند.
به جز آنکه خیلی از این پروژه ها از فاز نخست خود شامل تدوین طرح اجرائی، متقاعدسازی سرمایه گذار و... عبور کرده و در آستانه جذب قطعی سرمایه هستند، اما طیف بزرگی از طرح های عمرانی در مناطق آزاد نیز وجود دارند که بخش مهمی از سرمایه گذاری مورد نیاز را جذب کرده و با سرعت معقول در فرآیندهای پایانی اجرای پروژه قرار دارند؛ پروژه هایی که بیش از ۵۳ درصد از پیشرفت فیزیکی خودرا پشت سر گذاشته اند، در شمار این گروه قرار دارند و از ارزشمندترین دستاوردهای مدیران مناطق آزاد بشمار می رود.
با اجرای این پروژه ها در مرحله ساخت و اجرا برای حدود ۲۶ هزار نفر و در زمان بهرهبرداری برای حدود ۳۶ هزار نفر شغل ایجاد می شود.
سهم سرمایه گذاری های بخش خصوصی در این پروژه ها به حدود ۹۵ درصد می رسد.
منبع:

1400/06/21
09:26:01
5.0 / 5
222
تگهای خبر: اقتصاد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی